Po tym jak w czwartek KRRiT podjęła decyzję o wykreśleniu z rejestru sieci kablowych i platform satelitarnych rosyjskich kanałów telewizyjnych, operatorzy kablowi muszą usunąć niektóre stacje z oferty, a platformy satelitarne z list dekoderów. Jak dowiedział się portal Rosyjskie stacje usuną z oferty także platformy Canal+ i Orange.

Rada zdecydowała o usunięciu rosyjskich stacji takich jak RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Rossija 24, argumentując, że jest to kwestia „bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej”. Chodzi o powstrzymanie rozprzestrzeniania rosyjskiej propagandy na temat inwazji na Ukrainę.

Potwierdzam, że wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały z oferty UPC Polska - poinformował na Twitterze, Michał Fura, rzecznik prasowy UPC Polska. W miejsce rosyjskojęzycznego kanału RT operator UPC włączył w czwartek wieczorem TVP World.

Także Łotwa zdecydowała się na blokadę rosyjskich kanałów telewizyjnych na swoim terytorium.

- W związku z agresją na Ukrainę wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały w telewizji od Orange - poinformował na Twitterze Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange.