W listopadzie pięć największych gazet ogólnopolskich ("Fakt", "Gazeta Wyborcza", "Super Express", "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna") łącznie sprzedawało codziennie 1,16 miliona egzemplarzy gazet, o 6,5 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy pokazujących tzw. rozpowszechnianie płatne razem.

Grupę pism pociągnęły w dół głównie słabe wyniki "Faktu" (spadek sprzedaży o 11,6 proc. do 410,7 tys. egz.) i "Dziennika Gazety Prawnej" (93,1 tys. egz., wynik niższy od tego z przed roku o 10,5 proc.). "Rz" jako jedyna oparła się spadkom sprzedaży - jej wynik poprawił się rok do roku o 1,4 proc., a sprzedaż wynosiła 140,7 tys. egz.

Sprzedaż "gazety Wyborczej" spadła rok do roku o 5 proc. do 334,1 tys. egz., a "Super Expressu" - o 0,2 proc. do 184 tys. egz. Dobrze wypadły w listopadzie dzienniki biznesowe. Sprzedaż "Pulsu Biznesu" wzrosła rok do roku o 5,2 proc. (do 18,6 tys. egz.), a "Parkietu" - o 4,9 proc., do 8,3 tys. egz.

Wydawcy nadrabiają spadki sprzedaży i rosnące ceny papieru podwyżkami cen. Od stycznia więcej trzeba zapłacić za "Rz" ( zdrożała o 10 groszy i kosztuje 3,50 zł), „Dziennik Gazetę Prawną” (teraz kosztuje 2,90 zł, o 30 groszy więcej) i "Fakt" (o 10 groszy droższe wydanie w poniedziałki, wtorki, środy i soboty kosztuje teraz 1,50 zł, a w czwartek i piątek za gazetę trzeba zapłacić 1,80 zł).

Trafnie przewidywał to jeszcze pod koniec ubiegłego roku na łamach "Rz" Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. - Przychody wydawców nie wzrosną o tyle, ile by chcieli, a kondycja na rynku prasowym się pogorszy w związku np. ze wzrostem cen papieru. To i spadek sprzedaży może zaskutkować wzrostem cen prasy, nie tylko tej specjalistycznej - mówił w grudniu.