Na początek dostęp do pięciu stacji (TVP1, TVP2, TVP Info, Eska TV i Polo TV) będą mieli mieszkańcy pięciu miast: Warszawy, Zielonej Góry, Wisły, Rzeszowa i Żagania. Prawie cała Polska ma mieć dostęp do nowego pakietu stacji na Euro2012, przed którym władze TVP zapowiedziały uruchomienie w ramach tego właśnie pakietu sportowy kanał telewizyjny z relacjami z mistrzostw w wysokiej rozdzielczości (tzw. HD – od high definition). – Na początku czerwca przyszłego roku ten pakiet będzie pokrywał ok. 92 proc. powierzchni kraju – zapowiadał w „Rz" Przemysław Kurczewski, prezes Emitela.
Będzie muzyka i publicystyka
Oprócz już wymienionych – Eska TV to muzyczna stacja kierowana do młodzieży, a Polo TV nadaje m.in. muzykę disco polo – w pakiecie mają się pojawić też kanały powiązane z największymi nadawcami prywatnymi. Pierwszy to TTN, należący do spółki Stavka Stanisława Krzemińskiego, właściciela firmy Besta Film (producent m.in. „Londyńczyków" i „Plebanii") oraz – w 25 proc. – do TVN, który zapewnia firmie zaplecze programowe. |Szefową stacji jest Lidia Kazen. - Ramówka stacji będzie zawierać pasma publicystyczne, informacyjne, poradnikowe, dokumentalne i rozrywkowe. Grupą docelową stacji są dorośli Polacy, osoby w wieku 25-59 lat, mieszkańcy dużych i małych miast. Wyróżnikiem kanału będzie przede wszystkim interaktywność z widzami, którzy będą mogli współtworzyć stację. Na antenie będzie mało polityków, jeśli już to w wydaniu lokalnym – wylicza TVN w komunikacie dotyczącym startu stacji. Serisy informacyjne mają powstawać Telewizja ma ruszyć 2 stycznia. Jak mówi „Rz" Waldemar Sromek, rzecznik firmy Emitel, która zapewnia dosył sygnału cyfrowych stacji, Emitel ma już podpisaną umowę ze Stavką. Na konferencji wynikowej TVN Piotr Walter, wiceprezes Grupy TVN, nie wykluczył, że TVN zwiększy zaangażowanie w tę spółkę.
Najpóźniej z zapowiedzianych stacji wystartuje filmowo- rozrywkowy kanał ATM Rozrywka TV, który ma stworzyć producent telewizyjny i filmowy ATM Grupa (produkuje głównie dla Polsatu i TVP). Firma, której współwłaścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, główny właściciel Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat, jako jedyna wśród nadawców, którzy mają nadawać w ramach nowego pakietu, nie podpisała jeszcze umowy z Emitelem. - Pracujemy nad tym kanałem, ale nie będziemy się spieszyć z jego startem. Musimy mieć pewność, że mamy podliczone wszystkie koszty związane z tym projektem. Ponadto, trwają jeszcze wewnętrzne ustalenia związane z uruchomieniem kanału ATM Rozrywka TV. Negocjujemy także szczegóły umowy z Emitelem – zakładam że uda nam się ją podpisać na początku przyszłego roku – mówił „Rz" niedawno Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy.
Cyfrowe nadawanie kosztuje miliony