Będą tanie dekodery i tanie e-booki?

Wiceminister cyfryzacji potwierdza, że Poczta Polska rozmawia o sprzedawaniu dekoderów do odbioru naziemnej tv cyfrowej, a resort szuka sposobu na zmianę podatku VAT na e-booki

Publikacja: 01.07.2012 14:16

Będą tanie dekodery i tanie e-booki?

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

O tym, że Poczta Polska może zacząć sprzedaż tanich dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, „Rz" pisała w maju. Wtedy jednak żadna z zainteresowanych tym projektem stron nie chciała się nad nim rozwodzić.

Igor Ostrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji potwierdził „Rz", że miedzy Pocztą Polską i Związkiem Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) trwaja rozmowy na ten temat.

- Wydaje nam się, że to bardzo dobra koncepcja sprzyjająca drugiemu etapowi nowej kampanii (informującej o cyfryzacji naziemnej telewizji cyfrowej – red.) - mówi. Jak dodał, dla MAiC ważne jest, by Polacy wiedzieli, gdzie można kupić właściwy technicznie, zgodny z rządowymi rozporządzeniami niepodrabiany dekoder, który nadaje się to odbierania tej usługi. - Jeśli takie inicjatywy jak na Poczcie Polskiej pojawią się w innych miejscach, na pewno będziemy je wspierać – zapewnił. Według naszych informacji wprowadzenie do sprzedaży tanich dekoderów rozważała też sieć Biedronka.

Ostrowski zapewnił też, że resort administracji i cyfryzacji wciąż próbuje doprowadzić do zapowiedzianego przez Michała Boni, szefa tego resortu, obniżenia VAT na elektroniczne książki.

W Polsce VAT na e-booki wynosi 23 proc. przy 5 procentowej stawce, jaka objęte są „tradycyjne" książki. Ten sam problem mają inne kraje Unii Europejskiej, bo dyrektywa o VAT zezwala na obniżanie podstawowej stawiki VAT w przypadku książek i prasy, ale tylko tych wydawanych na nośnikach fizycznych. Usługi świadczone drogą elektroniczną, do których zaliczają się e-booki, objęte są stawką podstawową. - Prowadzimy stały dialog z ministerstwem  finansów, żeby przekonać wszystkich, że e-book to książka, a nie usługa . Jeżeli nie uda nam się przekonać Komisji Europejskiej do tego typu podejścia w Polsce, jedynym pozostałym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zmian legislacyjnych na poziomie europejskim – mówi Igor Ostrowski.  Jak dodaje, resort jest zdeterminowany, by do tego doprowadzić. - Najpierw chcemy się upewnić, że wszystkie drogi krajowe są wyczerpane.

Reklama
Reklama

 

Media
Magda Jethon: Radio Nowy Świat powstało z marzenia, a dziś to stabilna firma
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Media
Donald Trump: Mamy nabywcę dla TikToka. Na sprzedaż musi zgodzić się Pekin
Media
Szefowa wyszukiwarek Google’a: AI stworzy wiele możliwości, ale trzeba być ostrożnym
Media
Donald Trump odsuwa termin sprzedaży TikToka. „Nie chce, by aplikacja zniknęła”
Media
Disney broni Dartha Vadera przed AI. „Midjourney to bezdenna studnia plagiatu”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama