Samsung Electronics, jeden z liderów rynku smartfonów, telewizorów i komputerów na świecie, utworzył fundusz Samsung Catalyst Fund, który będzie inwestować w początkujące firmy z branży technologicznej. Na ten cel firma wyłoży 100 mln dol. Jak podaje Samsung, ma to być fundusz kapitału zalążkowego, który chce zgromadzić w portfelu obiecujące spółki z branży bezpieczeństwa sieciowego, ochrony prywatności w urządzeniach mobilnych i produktów chmurowych. Nowo utworzony fundusz jest częścią większego Samsung Venture Fund, który dysponuje kapitałem 1 mld dol. przeznaczonym na rozwój bardziej dojrzałych start-upów.
Samsung to kolejny spośród gigantów branży technologicznej tworzących fundusze inwestycyjne z myślą o wkładaniu pieniędzy w start-upy. Wielcy poszukują młodych zdolnych, którzy swoimi błyskotliwymi pomysłami daliby im przewagę na tym bardzo konkurencyjnym i szybko rozwijającym się rynku.
Kilka miesięcy temu na polski rynek dotarła globalna inicjatywa Intela nosząca nazwę Intel Capital, a będąca największym na świecie funduszem venture capital i private equity. Lider rynku mikroprocesorów wyłożył na ten cel do tej pory 10,6 mld dol. w 52 krajach. W Polsce zainwestował na razie w sześć spółek, w tym Wirtualną Polskę, zanim została przejęta przez TP. Fundusz jest szczególnie zainteresowany firmami z naszego regionu, bo – jak zauważa Marcin Hejka, szef funduszu w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce – pomimo kryzysu, wciąż notuje on wzrost gospodarczy dwukrotnie wyższy niż reszta Europy.
Tydzień temu Nokia w ramach swojego wehikułu inwestycyjnego Nokia Growth Partners uruchomiła fundusz specjalizujący się w wyławianiu ciekawych spółek z segmentu mobilnego. Na ten cel firma przeznaczyła 250 mln dol.
W lipcu ubiegłego roku Microsoft otworzył fundusz o nazwie Bing Fund, który przeznacza na jedną spółkę po 50-100 tys. dol. To niejedyna inicjatywa producenta Windows na tym gruncie. W Polsce start-upy mogą m.in. skorzystać z bezpłatnego dostępu do oprogramowania i usług w ramach programu BizSpark.