Reklama
Rozwiń

Przebudzeni z „American dream”

Liberalni komentatorzy i badacze społeczni intensywnie poszukują klucza do coraz wyraźniejszego, globalnego odwrotu od wyznawanych przez nich wartości. Próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zaklęcia demokracji liberalnej, wolnego rynku i powszechnej równości przestały działać na wyborców i zaczęli oni głosować na kandydatów kontestujących dotychczasowy porządek.

Aktualizacja: 01.02.2018 16:13 Publikacja: 30.01.2018 14:05

Przebudzeni z „American dream”

Foto: materiały prasowe

Szczególnie intensywnie poszukiwania te trwają w Stanach Zjednoczonych. Wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa nadało im dodatkowej wagi i dramaturgii. Ich owocem jest między innymi książka Arlie Russel Hochschild, „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy”.

Liberalna socjolożka z Berkeley spędziła kilka lat w Luizjanie, stanie nie tylko tradycyjnie głosującym na republikanów, ale będącym również matecznikiem „Partii Herbacianej”, konserwatywno – libertariańskiego ruchu społecznego, będącego nieformalnym „prawym skrzydłem” partii republikańskiej. Hochschild, jak sama pisze, postanowiła „przeskoczyć mur empatii”, poznać sposób odczuwania i rozumienia rzeczywistości przez ludzi, z którymi dzieliły ją wyznawane wartości, sposób życia czy wreszcie partyjne sympatię. „Wyobrażałam sobie, że są samolubni, bezwzględni i zimni, i przygotowałam się na najgorsze. Ku swej radości poznałam wielu ciepłych, otwartych ludzi, gotowych nieść pomoc innym, w tym obcej starszej białej kobiecie o liberalnych poglądach, która pracuje nad książką” – wyznaje autorka.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Literatura
Marcel Moss o swoich pisarskich tajemnicach. Prawie wszystkich...
Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama