„Wracając do Wilna”. Wszystko co ważne o Wilnie

To zadziwiające, a jednocześnie zawstydzające, jak niewiele wiemy o naszym sąsiedzie, z którym łączy nas długa wspólna przeszłość. Wzajemna niechęć częściowo wynika z zaszłości historycznych, ale nie da się wszystkiego ciągle tłumaczyć tzw. buntem Żeligowskiego i siłowym zajęciem Wilna przed blisko stu laty.

Aktualizacja: 28.10.2018 08:05 Publikacja: 28.10.2018 00:01

„Wracając do Wilna”. Wszystko co ważne o Wilnie

Foto: materiały prasowe

Książka Tadeusza Tomaszewskiego, w której dziennikarz z redakcji polskiej Litewskiego Radia LRT zawarł 21 rozmów z różnymi wilnianami, stanowi jeszcze jeden pomost między kulturą polską i litewską, podobnie jak działalność literacko-publicystyczna Tomasa Venclovy, czy powieści historyczne o XVII-wiecznym Wilnie Kristiny Sabaliauskaite.

Tomaszewski rozmawia z ludźmi urodzonymi w Wilnie w pierwszej połowie XX w., o różnych korzeniach, wykształceniu i kolejach losu. Są wśród nich tak znamienite osoby (często niestety już nieżyjące) jak aktorzy Danuta Szaflarska i Emil Karewicz, filozof Barbara Skarga, dziennikarka Józefa Hennelowa oraz wielu innych działaczy społecznych i intelektualistów. Są to głównie Polacy, którzy po zawierusze wojennej trafili do komunistycznej Polski, ale nie tylko, bo np. zmarła w 2017 r. litewska dziennikarka i pisarka Birut? Mackonyt? do ostatnich dni żyła w stolicy Litwy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Literatura
Marcel Moss o swoich pisarskich tajemnicach. Prawie wszystkich...
Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama