Tytuł Miasta Literatury UNESCO mają obecnie: Edynburg, Melbourne, Iowa, Dublin, Reykjavik i Norwich. A stara się o niego: Praga, Heidelberg, Tromso, Vancouver, Lwów i Kraków.
Uczestnicy Międzynarodowej Konferencji „Kreatywne Miasta i Regiony. Wyzwania dla współpracy Miast Literatury" będą się dzielić swoimi doświadczeniami w promocji poprzez literaturę i szukać możliwości współdziałania i kulturalnej wymiany. Podczas inauguracji wykład wygłosi austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej Martin Pollack, tegoroczny laureat Nagrody im. Stanisława Vincenza. W spotkaniu biorą udział także dyrektorzy największych festiwali literackich na świecie.
Konferencja, odbywająca się w trakcie 4. Festiwalu Conrada i 16. Targów Książki, jest częścią dwuletniego programu "Reading Małopolska" wspieranego przez UE ze środków Małopolskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007-13.
Kraków aplikuje od 2010 roku o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Ma mocne atuty. Tu obywają się główne spotkania poetów i pisarzy z całego świata na Festiwalu Literackim im. Czesława Miłosza i Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
Działa Instytut Książki, promujący polską literaturę oraz wielu innych instytucji i stowarzyszeń literackich. Z Krakowem wiążą się biografie Sławomira Mrożka, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej i setek innych wybitnych pisarzy, tłumaczy i wydawców. Kraków jako ośrodek akademicki o europejskiej tradycji ma wielki kulturalny potencjał. W 2000 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury.