Na licytacje wystawionych zostanie 79 obiektów, a ceny wywoławcze zaczynają się już na poziomie 200 zł. Miłośnicy takiej formy wyrazu będą mogli wybierać spośród oryginalnych plansz komiksowych kultowych tytułów.
Aukcje komiksów w USA i Francji są dowodem na to, że sztuka która wzbudza sentymenty, związana z kultowymi bohaterami ubiegłego wieku, cieszy się dużym zainteresowaniem. Ostatnie lata pokazały, że komiks może być dobrą inwestycją. Najdrożej sprzedanym na aukcji egzemplarzem jest zbiór rysunków, w którym zadebiutował Superman – 2,89 mln USD, podczas gdy cena w momencie publikacji w 1938 roku wynosiła 10 centów. Drugim najdrożej sprzedanym komiksem jest wydany rok później zbiór z pierwszym rysunkiem innego znanego superbohatera – Batmana. Jego cena na aukcji wyniosła 2,57 mln USD. Ostatnie miejsce na podium należy do okładki popularnego we Francji i Belgii komiksu Tintin - została sprzedana za 1,6 mln USD*.
Komiksy w zachodnich domach aukcyjnych pojawiają się dosyć regularnie – na dedykowanych im aukcjach albo jako część aukcji współczesnych, a rekordowe transakcje od czasu do czasu trafiają na pierwsze strony gazet. Spidermana i Batmana zna przecież każdy. W Polsce sztuka komiksu ma nieco krótszą historię, ale liczba miłośników rysunkowych historyjek jest bardzo duża. „Relax" i „Świat Młodych" zna z dzieciństwa chyba większość obecnych 30- i 40-latków, wielu z nich z pewnością chętnie wzięłaby znów w ręce swoje ulubione komiksy – dzięki naszej aukcji będą mieli taką możliwość. Ceny wywoławcze są bardzo atrakcyjne, nie sposób przewidzieć, jak rysunki zostaną wycenione przez rynek, ale spodziewamy się dużego zainteresowania kupujących – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.
Okładki są najdroższe
Wśród hitów aukcyjnych z pewnością warto wymienić szkic okładki komiksowej do Kajtka i Koka – Zwariowana wyspa 2. Okładki osiągają zazwyczaj najwyższe ceny, gdyż są najbardziej rozpoznawalne, to swoista wizytówka albumu zapowiadająca, czego można spodziewać się w środku. Dlatego stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów, co wpływa na ich ceny, które zazwyczaj są wielokrotnie wyższe niż w przypadku innych plansz. Z obserwacji rynku amerykańskiego widać, że ceny okładek rosną najszybciej i wyznaczają trendy dla tej gałęzi sztuki.
Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz – Sztuka latania. Każdy z pasków z tej serii to marzenie i pozycja obowiązkowa dla kolekcjonerów polskiego komiksu. Kajtek i Koko – dwóch skrajnie różniących się przyjaciół, spodobali się czytelnikom na tyle, że doczekali się swych bliźniaczo podobnych następców (właściwie przodków): Kajka i Kokosza. Gratką dla miłośników komiksu będą też plansze do pierwszego komiksu z serii Kajko i Kokosz: Kajko i Kokosz – Sztuka latania.