Rzecz dla odbiorców w wieku każdym: „Mysia straż. Jesień 1152". To pierwsza część sagi, zarazem debiut wydawniczy oficyny Bum Projekt. W Ameryce, rodzimym kraju Petersena, wkrótce zostanie opublikowana część czwarta, ostatnia. Poza tym, Studio Disney'a wyprodukowało animację na podstawie tego cyklu. Zgodnie z tytułem, bohaterami serii są gryzonie, na ogół nie cieszące się sympatią ludzkiego rodu. Cóż, szkodniki. Jednak okazuje się, że one mają bardziej pod górkę. Wypada docenić ich dzielność oraz... rolę kulturotwórczą.
Bo to nie pierwszy występ myszy na scenie kultury. Są tu obecne od dawna – od bajek Ezopa i La Fontaine'a, poprzez „Dziadka do orzechów" Hoffmanna i Miki Mouse do współczesnych myszowatych typów, z których najsłynniejsze te z komiksu „Maus" Spiegelmana. Przypomnę jeszcze mojego faworyta, „Kapitana Sheera" z komiksu Marcina Podolca (choć w tym przypadku uczłowieczone zostały szczury... jakby).
Petersen także dokonał antropomorfizacji zwierzątek. Sierściuchy chodzą na tylnych łapkach, przednimi posługując się jak rękoma, mają bogatą mimikę i wyraziste charaktery. Akcja osadzona w głębokim średniowieczu (rok podany w podtytule), na konkretnym terenie (mapa w załączniku), w wojennym kontekście. Wprawdzie walka z hersztem łasic zakończyła się z mysiego punktu widzenia sukcesem, jednak czasy są nadal niebezpieczne. Granic Mysich Terytoriów oraz bezpieczeństwa mieszkańców pilnuje Straż rekrutowana spośród osobników wyróżniających się szczególnymi przymiotami jak odwaga, inteligencja, wierność, odpowiedzialność, odporność na korupcję. Słowem, wzorzec cnót znany od czasów eposu o Gilgameszu.
W mysiej sadze na plan pierwszy wysuwają się trzej herosi – jak trzej muszkieterowie. Wzorem postaci z Dumasa, mają odmienne osobowości i warunki fizyczne: energiczny Lieam jest rudy jak płomień; rozważny, silnie zbudowany Kenzie wydaje się najstarszy z racji szarego futerka; niepozornego Saxona cechuje nieokiełznany temperament, podkreślony czerwoną peleryną.
Wyczyny tych dzielnych druhów, jak i innych Strażników (jest wśród nich także przedstawicielka płci pięknej) wypełniają trzy osobne opowieści, luźno powiązane wspólnym wątkiem: wśród myszy jest zdrajca. Nie wiadomo, kto. Rozwiązanie zagadki w kolejnych tomach.