W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Gombrowicz nazwał go „pierwszorzędnym pisarzem drugorzędnym”. Wciąż jednak cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród czytelników nie tylko w kraju, ale i za granicą. „Quo vadis”, jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści, wydana została dotąd w blisko 60. krajach i w ponad 50. językach. Jego popularności dowodzą także ekranizacje jego dzieł m.in. – „Ogniem i mieczem” w reż. Jerzego Hoffmana, „Quo vadis?” w reż. Jerzego Kawalerowicza. Za tę właśnie powieść Sienkiewicz otrzymał w 1905 roku literacką Nagrodę Nobla. Osiągnął za życia nie tylko prestiż i sławę, ale również sukces finansowy. Po napisaniu „Trylogii” stał się najlepiej zarabiającym pisarzem polskim.
Narodowe Czytanie zainauguruje w Warszawie o 11 w Ogrodzie Saskim.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką.
W Ogrodzie Saskim w Warszawie czytać powieść będą: Ewa Dałkowska, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Jan Nowicki. Ilustracja muzyczna czyli akompaniament na żywo w wykonaniu m.in.: Misi Furtak, Skubasa, zespołu Pustki, Patrick The Pan.
Adaptację powieści na tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista.