Abdulrazak Gurnah urodził się w 1948 roku na Zanzibarze.
W 1968 r. wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka do dziś. Wykładał na Uniwersytecie w Kent, gdzie zajmował się głównie literaturą postkolonialną. W dorobku ma dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie.
Czytaj więcej
Poznaliśmy nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - jak ogłosiła Akademia Szwedzka, został nim tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.
Największą popularność jako pisarz zdobył na przełomie wieków. Napisał wtedy swoje najgłośniejsze powieści: „Paradise” („Raj”) z 1994 r., „By the Sea” („Nad morzem”) z 2001 r. oraz „Desertion” („Opuszczenie”) z 2005 r. Za „Paradise” był nawet nominowany do nagrody Bookera, a ponadto w 2016 r. zasiadał w jej jury.
„W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – pisała o laureacie, w jednym z komunikatów, Szwedzka Akademia.