W podtytule książki widnieją słowa: hrabia, literat, dandys, ale należałoby do nich dodać inne określenia charakteryzujące niepospolitość tego przedwcześnie zmarłego (gruźlica) człowieka. Erudyta, poliglota, snob, sybaryta, hedonista, anglofil, wagabunda, ekscentryk... „Miał sukę Lolę, którą niemal wszędzie zabierał. Podczas pobytu w pałacu brata zaczął się z nią tarzać po dywanie. W pewnym momencie zwierzak ugryzł swego pana w rękę. Ten wrzasnął, a następnie zatopił swe zęby w psiej łapie”. Tego typu ekstrawagancje sprawiły, że nazywano go – raczej pieszczotliwie niż złośliwie – wariatońcio.
Był potomkiem arystokratycznego rodu, który stracił majątki na Ukrainie po rewolucji bolszewickiej. Studentem filozofii uniwersytetów w Kijowie, Krakowie i Warszawie. Bliskim przyjacielem Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, z którymi dzielił nie tylko artystyczne upodobania i kresowy rodowód. Wytrawnym publicystą drukującym na łamach „Wiadomości Literackich”. Korespondentem polskiej prasy w Londynie oraz Reutersa w Warszawie. Autorem niezwykle przenikliwego tomu reportaży „Cywil w Berlinie”, dokumentującego pierwsze lata rządów hitlerowców.
Stolicę Niemiec znał jak własną kieszeń i wspominał ją z nostalgią: „bary dla pederastów i lesbijek tętnią przez całą noc, a w każdym kiosku da się kupić pismo gejowskie”.
W międzywojennej Warszawie dzielił czas między rauty, fajfy i jour-fixy. Bywał w modnych lokalach gastronomicznych i magazynach mody. W latach 30. nabył garsonierę przy Górnośląskiej wyposażoną w „kominek obudowany lustrami tak, że płomień dawał złudzenie pożaru”. Wcześniej mieszkał w rodzinnym pałacu w Alejach Ujazdowskich, który zasłynął dendrologiczną aleją łączącą posiadłość z ulicą Koszykową. Aleję obsadzono drzewami, które – obowiązkowo! przynosili przyjaciele domu, przybywając z pierwszą wizytą. Po I wojnie światowej na skutek utraty rodowych włości część warszawskiej parceli Sobańscy musieli sprzedać. I w miejscu parkowej drogi powstała aleja Przyjaciół, wkrótce zabudowana, używając dzisiejszej terminologii, apartamentowcami.
[i]Anna Augustyniak „Hrabia, literat, dandys. Rzecz o Antonim Sobańskim”. Jeden Świat, Warszawa 2010[/i]