Lirykożercy zabiorą widzów w świat Herberta

Autor „Trenu Fortynbrasa” pisał, że „Tej garstce która nas słucha należy się piękno/ ale także prawda/ to znaczy – groza”. 18 lutego w Teatrze Narodowym w Warszawie zainaugurowany zostanie Rok Zbigniewa Herberta.

Publikacja: 06.02.2008 01:13

Lirykożercy zabiorą widzów w świat Herberta

Foto: Rzeczpospolita

Część nieoficjalną wieczoru uświetnią recytacje wierszy autora „Pana Cogito” w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Zostaną też ogłoszone wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursu na logo imprezy. Oceny ponad 250 prac, które wpłynęły w listopadzie i grudniu ub.r., dokonało jury pod przewodnictwem prof. Macieja Buszewicza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Honorowymi gośćmi wieczoru będzie rodzina poety – wdowa Katarzyna Herbert i siostra Halina Herbert-Żebrowska.

O godz. 20 początek części drugiej, otwartej dla publiczności. W salach i korytarzach Teatru Narodowego rozpocznie się program „Lirykożercy. Herbert”.

Poezja ukazana zostanie w nowy sposób – w formie multimedialnego widowiska artystycznego, gdzie obrazy dopełni muzyka. Uczestnicy imprezy będą mogli pobrać wiersze Zbigniewa Herberta w formacie MP3 na komórkę, obejrzeć nieznane szerzej rysunki poety, dowiedzieć się więcej o nim samym i jego twórczości od ekspertów, a nawet układać własne wiersze ze „strzępków” oryginalnej poezji.

„Lirykożercy” angażują odbiorcę, zabierają go w interaktywną podróż po życiu i twórczości Herberta. Podejmują też temat wykluczenia poezji ze współczesnego życia. Jako jedno z pierwszych wydarzeń Roku Herbertowskiego projekt ten ma zdecydowanie różnić się od pozostałych wydarzeń – akademii, recytacji, konferencji i paneli. Scenarzystką i reżyserką „Lirykożerców” jest Monika Grochowska.

Rok Herberta uchwalił Sejm w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Przedsięwzięcia upamiętniające postać Księcia Poetów będą miały charakter zarówno ogólnopolski, jak i lokalny. O wszystkich poinformuje portal internetowy www.herbert2008.pl, który zostanie uruchomiony w dniu inauguracji. Mottem Roku jest cytat „We mnie jest płomień, który myśli” z wiersza „Napis”.

Literatura
Bunt muzułmanki z Indii doceniony międzynarodowym Bookerem
Literatura
„Kandydat" Żulczyka, czyli polski kościół Szatana
Literatura
Kto wygra drugą turę wyborów: „Kandydat” Jakuba Żulczyka
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło