W Centrum Promocyjnym Regionu Czerlonka odbędzie się sympozjum poświęcone życiu i twórczości Igora Newerlego połączone z pokazem dokumentalnego filmu Andrzeja Titkowa o autorze „Zostało z uczty bogów”.
Bibliotece w Białowieży nadane zostanie imię Igora Newerlego, a jego syn, znany dramaturg i prozaik, na stałe zamieszkały w Kanadzie Jarosław Abramow-Newerly otrzyma honorowe obywatelstwo Białowieży.
Ród Newerlych to ważna dla tego regionu familia. Pradziad Jarosława – Józef Newerly – był wielkim łowczym carskim Puszczy Białowieskiej.– Niedawno profesor Jan Zieliński, który pisze biograficzną książkę o moim ojcu – mówi Jarosław Abramow-Newerly – znalazł w listach pary carskiej: Aleksandry i Mikołaja II, wzmiankę o mym pradziadku, o którego śmierci władca poinformował małżonkę, a ta mu odpisała, że ze smutkiem przyjęła tę wiadomość, bo był to bardzo przyzwoity i miły staruszek, ale przede wszystkim cieszy się, że Mikołaj miał okazję odpocząć w swej ukochanej Białowieży. Był rok 1915, trzy lata później Mikołaja II i Aleksandrę oraz ich dzieci wymordowali bolszewicy.
Biblioteka w Białowieżyotrzyma imię Igora Newerlego, który tu się urodził
Z kolei z „Sagi Puszczy Białowieskiej” Simony Kossak, córki Jerzego – malarza, dowiedziałem się, że Józef Newerly, o którego hodowlanych metodach wyraża się z uznaniem, m.in. sprowadził do Puszczy Białowieskiej kaukaskiego żubra, a niejako w rewanżu usiłował na Kaukazie zadomowić to rzadkie zwierzę z Białowieży rodem. Drugie przedsięwzięcie się udało, żubrowi z Kaukazu, niestety, nie posłużyły nasze strony.