Dobrze mieć wizję rozwoju techniki i technologii. Dzisiaj trzeba tworzyć koncepcje kształtu bibliotek w niedalekiej przyszłości, aby sprostać wyzwaniom, jakie przynosi digitalizacja, czyli cyfryzacja tekstów i publikacji. Zacznijmy jednak od tyłu, czyli od obowiązującego u nas kuriozalnego przepisu, który nakłada na wydawców szczególny podatek – bezpłatne przekazywanie do największych bibliotek egzemplarzy obowiązkowych wszystkich publikowanych książek. Sam obowiązek nie jest sporny, ma wieloletnią tradycję, podobne zasady obowiązują we wszystkich krajach, lecz zazwyczaj jest to kilka egzemplarzy każdego tytułu, gdy u nas jest tych egzemplarzy 17!
W grudniu 2005 roku Tomasz Merta, wiceminister kultury, zadeklarował, że postulowane przez wydawców radykalne ograniczenie wspomnianej listy zostanie załatwione w krótkim czasie. Zaprotestowali natychmiast bibliotekarze i sprawa ucichła. Ale w ubiegłym roku Tomasz Makowski, nowy dyrektor Biblioteki Narodowej, stwierdził, że listę egzemplarzy obowiązkowych trzeba ograniczyć, gdyż wiele obdarzanych nimi bibliotek nie ma już miejsca na przechowywanie napływających książek. Zaproponował w zamian, aby wydawcy oprócz ograniczonej liczby egzemplarzy drukowanych przekazywali ich wersje elektroniczne. Pliki elektroniczne istnieją, trzeba tylko stworzyć odpowiedni mechanizm ich przechowywania i zabezpieczenia przed niepożądanym użyciem, które mogłoby naruszać zasady ochrony praw autorskich i wydawniczych.
I w tym jest klucz do całego problemu. Jeżeli dzisiaj nie przystąpimy do tworzenia narodowego zbioru publikacji w wersji elektronicznej, to za chwilę może być za późno, bo bardzo trudno będzie opanować rosnącą liczbę utworów. Podobne przedsięwzięcia podjęto już w Niemczech i we Francji, u nas zaś zaczęły się przygotowania do uruchomienia projektu pilotażowego. System ten ma jednocześnie – co jest szczególną polską koncepcją – pozwolić na stworzenie jednolitego katalogu książek dostępnych obecnie na rynku w formie drukowanej, a w niedalekiej przyszłości również w postaci plików elektronicznych.
Po raz dziesiąty przyznano nagrody Huberta Burdy. Jednym z tegorocznych laureatów jest zamieszkały w Gdańsku poeta, eseista i krytyk literacki Tadeusz Dąbrowski (1979). Wręczenie nagrody, której towarzyszy kwota 5000 euro, odbędzie się 25 lipca w Maxlrain w Górnej Bawarii.
Cezary Chlebowski, autor książek o Armii Krajowej, został uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.