Możliwe – trzeba tylko wiedzieć, gdzie i kiedy się pojawić. Tej wiedzy dostarcza nam przewodnik „Paryż za 0 euro”, który opisuje „wszystko, co w Paryżu jest za darmo”. Książkę przygotowali Jacques Seidmann i Patricia David. Ich ambicją było pokazanie stolicy luksusu od strony turysty, który zapomniał portfela. Założenie takie jest, naturalnie, umowne. Wiele z polecanych atrakcji wiąże się bowiem z wydatkami, tyle że pośrednimi. Na przykład żeby wysłuchać za darmo koncertu w restauracji, trzeba zapłacić za konsumpcję.

Jedną trzecią książki autorzy wypełnili terminarzem imprez kulturalnych – koncertów, spektakli, festynów, odczytów, projekcji filmów – od maja 2008 r. do marca 2009 r., na które wstęp jest bezpłatny. Kolejny rozdział to adresy sal koncertowych, kościołów, teatrów, kin, barów i restauracji, dających darmowe koncerty, pokazy, spektakle. Trzecią część książki wypełnia lista muzeów niebiorących pieniędzy za wstęp na wystawy stałe oraz przypomnienie zasady, że w pierwszą niedzielę miesiąca do wszystkich muzeów państwowych wstęp jest wolny.

Niektóre informacje są tu jednak naciągane. Na przykład autorzy podają adresy cmentarzy, bo jest tam cicho i można się bez dodatkowych kosztów zrelaksować, miejskich fontann, przy których można się bezpłatnie ochłodzić, i miejsc do darmowej gry w bule. Pomysłowość autorów nie zna granic – wyszukali nawet salony fryzjerskie, w których można się za darmo ostrzyc u praktykantów, i sklepy, w których odbywają się bezpłatne degustacje win.

Z tego wszystkiego najbardziej spodobały mi się uwagi mogące się rzeczywiście przydać zwykłemu turyście. Jak te, że jeśli ktoś chce uniknąć długiego stania w kolejce do Luwru, powinien wejść wejściem od strony centrum handlowego Carrousel du Louvre, do Musée de l’Orangerie powinien przyjść wcześnie lub zabrać książkę, bo będzie długo czekał na wejście, a Musée National d’Art Moderne w Centre Georges-Pompidou odwiedzić wieczorem, kiedy zwiedzających jest mniej, choć placówka czynna jest do godziny 21.

Jacques Seidmann, Patricia David „Paryż za 0 euro”, Hachette Livre Polska, Warszawa 2008