II wojna światowa była największą z wojen w historii ludzkości. Toczyła się na kilku kontynentach, na morzach i w przestrzeni powietrznej. W walkach brało udział około 100 mln żołnierzy, podczas działań wojennych wyprodukowano i zniszczono rekordową ilość sprzętu: samolotów, czołgów, dział i okrętów.
Była to wojna totalna. Uczestniczyły w niej całe narody i państwa. Przemysł, rolnictwo i instytuty naukowe zostały przestawione na potrzeby gospodarki wojennej. „II wojna światowa” to nie tylko historia wielkich bitew i kampanii. To także operacje sił specjalnych, zamachy, akcje partyzanckie i zakulisowe spiski. To dzieje wielkich przywódców i krwawych dyktatorów. Bohaterów i zbrodniarzy.
Niespotykana w dziejach była także skala zbrodni, jakich dopuściły się strony tego wielkiego konfliktu, który okazał się tragicznym wydarzeniem w historii Polski. Choć formalnie znalazła się ona w obozie zwycięzców, w rzeczywistości wojna zakończyła się dla niej dziejową klęską. Spustoszona i ograbiona ze swoich ziem wschodnich Polska znalazła się pod sowiecką okupacją.
Wydarzenia tego przerażającego, a zarazem fascynującego konfliktu znalazły się w 25 tomach nowej kolekcji „Rzeczpospolitej”: „II wojna światowa”, przygotowanej z okazji 70. rocznicy wybuchu wojny.
To wydawnictwo niezwykłe. Nie jest nudnym opisem kolejnych kampanii i bitew. Jej autorzy uwzględnili wszelkie aspekty sześcioletnich zmagań. Artykuły opatrzono fragmentami tekstów źródłowych, mapami, nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami, rysunkami z epoki oraz – co najważniejsze – relacjami naocznych świadków. Żołnierzy, polityków, pisarzy, a także zwykłych ludzi dotkniętych koszmarem wojny.