– Pośród licznych targowych propozycji zaistnieć może tylko literatura o wielkiej popularności i sile artystycznej – powiedział „Rz” Janusz Drzewucki, redaktor naczelny Czytelnika. – Dlatego na maj przygotowaliśmy książkę Ryszarda Kapuścińskiego, na którą składają się jego pisma rozproszone – eseje, recenzje, wstępy. Taka pozycja nie ujdzie uwagi dziennikarzy ani wielbicieli ambitnej prozy.
Oficyna wydała także dwa nowe tytuły w serii Nike: „Pokój na Itace” Sandora Maraia i „Zaburzenie” Thomasa Bernharda.
– Premiery dobieramy, posługując się dwoma kryteriami: sławą autora oraz czasem, jaki kazał nam czekać na swe kolejne dzieło – wyjaśnia Dorota Nowak, szefowa działu promocji Świata Książki. – Czytelnicy od pięciu lat wyglądali nowej powieści Janusza Wiśniewskiego i wreszcie dostają ją do ręki. Wielkie zainteresowanie wzbudza też osobista kronika Hanny Krall – „Różowe strusie pióra”.
Poprzednia książka wybitnej reporterki – „Król kier znów na wylocie” – ukazała się trzy lata temu. Z kolei Wydawnictwo Literackie kieruje się przede wszystkim kalendarzem wydawniczym.
– Najważniejsze bowiem jest to, co i kiedy chcą ludzie czytać – tłumaczy Iwona Haberny, dyrektor działu promocji. – Zbliżają się wakacje i z myślą o nich przygotowaliśmy odpowiednią literaturę. Mamy więc fajną powieść kobiecą o 30-latkach „Cudowna kariera Magdy M.” Małgorzaty Miecznickiej oraz „Lekcję tańca” Katarzyny Krenz – lekturę do pociągu lub na plażę. Zamykając rok wydawniczy, który rozpoczyna się we wrześniu, pamiętamy o tytułach nawiązujących do naszych głośnych publikacji. Na targi przyszykowaliśmy więc „Suche i wilgotne” Jonathana Littella – prozę odnoszącą się do „Łaskawych”, a także kolejne dzieło Virginii Woolf. Oczywiście, największą atrakcją są dla czytelników spotkania z ulubionymi autorami. Dlatego zapraszamy pisarzy, którzy właśnie ogłosili drukiem swe książki: Romę Ligocką, Ewę Lipską oraz Magdę i Andrzeja Dudzińskich. Pamiętamy też o autorach bestsellerów – w Pałacu Kultury i Nauki pojawią się więc Jerzy Stuhr i Jacek Dukaj.