Reklama
Rozwiń

Zaczytani już od dziś

Już jutro Światowy Dzień Książki, który rozpocznie kilka tygodni wydawniczego kuszenia. Czekają na nas literatura na ulicach, czytające autobusy, trzy targowe weekendy, a na finał wielki kiermasz.

Publikacja: 22.04.2010 13:10

Miłośników książek czeka miesiąc wybierania w imprezach i lekturze

Miłośników książek czeka miesiąc wybierania w imprezach i lekturze

Foto: Fotorzepa

Wspaniały, ale i ciężki czas nadchodzi dla fanów książki. Ilość wydawniczych atrakcji może wywołać u nich zawrót głowy albo ostry drenaż kieszeni. Niełatwy do odrobienia tuż przed wakacjami.

I dla pożeraczy książek, i dla tych, którzy sięgają po nie w wyjątkowych okazjach, zjawiskiem trudnym do zrozumienia i ogarnięcia mogą się okazać podwójne targi.

Majowe dni, od ponad pół wieku, w świadomości wielu warszawiaków łączą się z Międzynarodowymi Targami Książki. Nierozwiązany spór w środowisku wydawniczym serwuje im schizofreniczne doświadczenie. I stawia pytanie: zostać przy tradycji MTK, które odbędą się od 20 do 23 maja, czy poprzeć nowe, przynajmniej w deklaracjach, rozwiązania i tydzień wcześniej wybrać się na I Warszawskie Targi Książki.

[srodtytul]Wroniec wpadł do busa[/srodtytul]

Światowy Dzień Książki w łagodny sposób wprowadzi nas w czas czytelniczych promocji. Kuszących rabatów i sympatycznych gestów, takich jak ofiarowane do kolejnego tomiku róże. Będą też międzypokoleniowe czytelnicze maratony i uliczne akcje.

Reklama
Reklama

W piątek nie dziwmy się głośnej lekturze w środkach miejskiej komunikacji. MZK włączyły się w promocję czytania, więc po stolicy kursować będzie 30 specjalnych autobusów.

Na zwykłych trasach, ale z niecodzienną rozrywką płynącą z głośników.

W wozie opatrzonym napisem „Audiobus do ziemi obiecanej” usłyszymy np. znaną kwestię „Ja nie mam nic, ty nie masz nic, razem zbudujemy fabrykę”. Będą audiobusy, w których: „...przeżyjemy Millennium” i poznamy, co to „reportaż non-fiction”; którymi „podróżuje Alchemik” lub „wpadł do nich Wroniec”.

[wyimek]334 Tylu wystawców potwierdziło udział w 55. MTK. Organizator, Ars Polona, obiecuje 300 imprez [/wyimek]

Fragmenty audiobooków nagranych przez takich aktorów jak Jan Englert, Zbigniew Zamachowski czy Marian Opania będzie można posłuchać od godz. 9 do 13 oraz między 17 a 22 na kluczowych liniach przebiegających przez centrum miasta. Szczegółowe informacje znajdą się na stronach: [link=http://ztm.waw.pl]ztm.waw.pl[/link] i [link=http://audioteka.pl]audioteka.pl[/link].

[srodtytul]Majówka z lekturą[/srodtytul]

Reklama
Reklama

Atrakcje najbliższego weekendu – wśród nich druga edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki, zaplanowana na niedzielę, na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu – to wstęp do zmasowanych czytelniczych atrakcji, jakie czekają nas w maju.

Na pierwszy weekend miesiąca przeniesiono z powodu żałoby XVI Targi Wydawców Katolickich. Odbędą się w Arkadach Kubickiego. Atrakcje zapowiadają też bibliotekarze z okazji swojego dnia – 8 maja.

[wyimek]260 Tylu wystawców, w tym 53 z zagranicy, na uzupełnianej wciąż liście, podaje organizator – WTK[/wyimek]

Ostatnia sobota i niedziela to wielki kiermasz zorganizowany wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i na Mariensztacie. Udostępniając wystawcom bezpłatne pawilony, władze miasta chcą powrócić do tradycji odwiedzanych tłumnie, plenerowych imprez książkowych.

Od kiermaszowego stylu uciekają organizatorzy I Warszawskich Targów Książki, pierwszej ze spornych imprez, jakie odbędą się w PKiN.

– Ars Polona nie spełniała warunków dobrego organizatora. Ani przy MTK, ani przy pozostałych trzech targach, jakie miała pod swoim zarządem: krajowych, edukacyjnych i akademickich. Podejmując nieprzemyślane decyzje, doprowadziła do ich likwidacji – mówią przedstawiciele grupy wydawców, która postanowiła stworzyć własną imprezę, angażując do tego spółkę Murator Expo.

Reklama
Reklama

[wyimek]30 audiobusów jedzie na stołeczne trasy. Będzie w nich można posłuchać fragmentów 28 książek [/wyimek]

– Problem narastał od lat. Organizator wykorzystywał pozycję monopolisty, więc wydawcy w końcu się zbuntowali.

I są to najwięksi wydawcy – komentuje Aniela Topulos, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Książek.

– Pewne działania są etyczne, inne może mniej, chociaż pozostają w zgodzie z prawem. Ale mamy wolny rynek – włącza się Piotr Dobrołęcki, swego czasu rzecznik MTK, dziś wiceprezes Polskiej Izby Książki.

Tadeusz Górny z PIK podkreśla, że nowe targi połączą potrzeby branży i czytelników. Jednak i organizatorzy MTK mówią o łączeniu interesów oraz zainteresowań gości i wystawców.

Reklama
Reklama

W programach obu imprez pierwsze dni są przeznaczone na spotkania środowiskowe. W ramach obu promowane będą i przyznawane literackie nagrody. Zaplanowano panele i dyskusje, a ważnym elementem są spotkania z autorami. Pełną ich listę znaleźć będzie można na stronach [link=http://www.targi-ksiazki.waw.pl]www.targi-ksiazki.waw.pl[/link] i [link=http://www.arspolona.com.pl]www.arspolona.com.pl[/link].

[srodtytul]Podliczanie konkurenta[/srodtytul]

Na razie trwa gorączkowe zamykanie list wystawców. Trwa domykanie programów imprez specjalnych. Wielu szczegółów jeszcze się nie zdradza.

Konkurenci przyglądają się sobie. Przedstawiciele PIK twierdzą, że ich impreza ma większą liczbę zgłoszeń niż konkurent. Zestawienia liczb przedstawionych przez obu organizatorów wydają się temu przeczyć.

– Ars Polona sztucznie rozbija i zawyża liczbę wydawców

Reklama
Reklama

– komentuje to Górny.

Jedno jest pewne? Nowa sytuacja już spowodowała obniżenie kosztów wynajmu stoisk na imprezie Ars Polony.

[srodtytul]Wygra lepszy?[/srodtytul]

Co wyniknie z podwójnych targów książki w PKiN?

– Będziemy to tak naprawdę wiedzieć dopiero po zakończeniu obu imprez – mówi Krzysztof Kaleta ze Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Reklama
Reklama

– Chciałbym dostrzec w tej sytuacji pozytywną stronę. Czeka nas wielki wzrost promocji książek – dodaje Dobrołęcki. Czy jednak czytelnicy to wytrzymają?

Wspaniały, ale i ciężki czas nadchodzi dla fanów książki. Ilość wydawniczych atrakcji może wywołać u nich zawrót głowy albo ostry drenaż kieszeni. Niełatwy do odrobienia tuż przed wakacjami.

I dla pożeraczy książek, i dla tych, którzy sięgają po nie w wyjątkowych okazjach, zjawiskiem trudnym do zrozumienia i ogarnięcia mogą się okazać podwójne targi.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Literatura
„Bałtyk", czyli kogo „obsmarował" w „Czarodziejskiej Górze" Tomasz Mann
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama