Wydawnictwo inauguruje nową serię wydawniczą.  Będą ukazywały się w niej powieści środkowoeuropejskich autorów młodego pokolenia, często nie znanych polskiemu czytelnikowi. Jako pierwsza ukaże się bestsellerowa powieść Grandhotel.

Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypadłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wyróżnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Dochodzi do wniosku, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury.

"Grandhotel" nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury – twórczości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. Łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwudziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce.

Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera. Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu Grandhotel (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych Samotnych). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.

www.goodbooks.pl

Jaroslav Rudiš (ur. 1972)

– jeden z najpopularniejszych czeskich autorów młodego pokolenia, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Mieszka i pracuje w Lomnicy nad Popelką, Pradze i Lipsku. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyoski i S-ka, 2007). Następnie pojawiły się powieści: Grandhotel (2006), Potichu (Po cichu, 2007) i Konec punku w Helsinkach (Koniec punku w Helsinkach, 2010). Znany jest również jako dramatopisarz, jego sztuki wystawiane są zarówno w Czechach, jak i za granicą. Wspólnie z rysownikiem Jaromírem 99 stworzył postadć Aloisa Nebla, którego czytelnicy mają szansę poznać dzięki powieści graficznej (Alois Nebel, Zin Zin Press, 2007), cyklowi komiksów w prasie i filmowi animowanemu (w przygotowaniu). Okazjonalnie występuje z zespołami muzycznymi U-Bahn i The Bombers. Co miesiąc pojawia się w Praskim Teatrze Archa w literackim kabarecie EKG, który stworzył z poetą i prozaikiem Igorem Malijevskim.