Na tyle wyceniają ją właściciele - brytyjscy Jezuici. „St. Cuthbert Gospel”, łaciński zapis ewangelii św. Jana z VII wieku, to niewielki tom oprawiony w skórę z tłoczonymi wzorami. Jest najstarszą europejską książką zachowaną w idealnym stanie. Przetrwała w grobie św. Cuthberta, a dokładniej — w jego trumnie, do której trafiła 1300 lat temu.
Święty - mnich i biskup pochodzący z terenów dzisiejszej północnej Anglii - został pochowany w 687 roku na wyspie Lindisfarne, około 500 km na północ od Londynu, ale gdy w X wieku wyspie groziły najazdy Wikingów, trumna została przeniesiona w bezpieczniejsze miejsce, do katedry w Durham. Tam znajdowało się centrum kultu Cuthberta, jednego z najważniejszych średniowiecznych świętych na Wyspach.
Jego trumnę otwarto ponownie w 1104 r. i wtedy książka została znaleziona. Podobnie jak ciało Cuthberta, okryte kamizelką z bizantyjskiego jedwabiu i inne włożone do grobu przedmioty, książka zachowała się w doskonałym stanie. To dodatkowo wzmocniło wiarę w świętość biskupa.
Nawet dziś badacze mówią o „cudownym ocaleniu”, a książkę nazywają „oknem na bogatą, wysublimowaną kulturę przeszłości”.
Tom ma dla brytyjskiego dziedzictwa taką wartość, że Narodowy Fundusz Pamięci i Dziedzictwa zaoferował na jego zakup grant w wysokości 4,5 mln funtów. W 1979 r. zakonnicy wypożyczyli książkę badaczom British Library, teraz największa brytyjska biblioteka chce ją wykupić, dlatego zwróciła się o pomoc do wielu instytucji. Poza Narodowym Funduszem także inne organizacje wspierające sztukę i naukę zaoferowały pieniądze - łącznie 5 mln funtów, a więc ponad połowę ceny wskazanej prze Jezuitów. British Library zapewnia, że jeśli uda się zdobyć resztę, „St. Cuthbert Gospel” będzie na stałe prezentowana w katedrze w Durham.