21 listopada do księgarń trafi "Karnak", minipowieść Mahfuza, zmarłego w 2006 r. wybitnego egipskiego prozaika. Napisana w 1971 r. była literackim rozliczeniem z reżimem Nasera. Mahfuz stworzył opowieść fikcyjną, ale opartą na faktach, oddał w niej metody działania aparatu bezpieczeństwa. W centrum historii umieścił zwykłych ludzi, których losy ukształtował reżim. Mahfuz cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem polskich wydawców, ukazało się u nas kilka jego książek, m.in. "Opowieści starego Kairu" (PIW) i "Rozmowy nad Nilem" (Świat Książki). "Karnak" trafi do księgarń nakładem wydawnictwa Smak Słowa, jedynej oficyny, która regularnie wydaje przekłady arabskich autorów.
Na fali zainteresowania wydarzeniami w Egipcie w marcu na nasz rynek trafiła książka "Taxi. Opowieści z kursów po Kairze" Chalida Al-Chamisi'ego (Karakter). W ojczyźnie autora była bestsellerem. Jest zapisem rozmów z taksówkarzami 15-milionowego miasta. Zbiorem opowieści o korupcji, udawanej demokracji, religii, domach publicznych. W relacjach taksówkarzy odbija się codzienność, a realia mieszają z przesądami i plotkami. "Taxi" nie jest więc reportażem, raczej panoramą nastrojów, jakie towarzyszyły Egipcjanom na długo przed wyjściem na plac Tahrir.
Egipt i sam Kair to zresztą ten wycinek arabskiego świata, o jakim w Polsce przeczytać najłatwiej. W 2008 r. ukazała się świetna powieść "Kair, historia pewnej kamienicy" (Media Lazar) Ala Al-Aswaniego. Najpoczytniejszy egipski autor, opisując mieszkańców jednego kairskiego budynku, stworzył metaforę całego społeczeństwa. W przeludnionym mieście, w ścisku żyją ludzie, a ich losy dramatycznie się różnią. Nakład książki został wyczerpany, ale łatwo dostać ją np. na Allegro.
Pojedyncze perły
Choć rewolucja w państwach arabskich przyciąga uwagę świata, polscy czytelnicy zainteresowani tym rejonem znajdą w księgarniach zaledwie kilka aktualnych i ważnych tytułów. Brakuje zarówno książek reportażowych, jak i powieści cenionych autorów arabskich. Można natomiast mówić o powodzi literatury kobiecej, eksploatującej wątek emancypacji, zakazanej miłości i rygorów obyczajowych. Najwięcej jest historii o muzułmankach uwięzionych w roli żon, m.in. "Arabska perła", "Zakazana żona" czy "Arabska pieśń".
Zdarzają się jednak nietypowe fabuły, choćby ta z "Minaretu" Leili Abouleli (Remi) opowiadająca o Sudance, która dopiero w Europie odkrywa, jak ważny jest dla niej islam, czy prowokująca powieść erotyczna syryjskiej autorki Salwy al-Nu'ajmi (WAB), bardzo popularna na Bliskim Wschodzie.