Czy mieszkańców Mazowsza nazywano Mazurami? Odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z historią, tradycją i kulturą województwa mazowieckiego można znaleźć w najnowszej książce pt. „Mazowsze".
To pierwsza tak kompleksowa publikacja o regionie. Książka wydana przez samorząd województwa trafi do szkół i bibliotek w regionie.
Autorzy duży nacisk położyli w niej na historię Mazowsza, nie tylko tę dawną, sięgającą rodu Piastów, ale i najnowszą przełomu XX i XXI wieku. Książkę przygotowali historycy, ekonomiści i prawnicy. To m.in. prof. Jolanta Choińska-Mika – specjalistka historii nowożytnej, Krzysztof Mika – historyk, prof. Wojciech Morawski – historyk i ekonomista i dr Hubert Wajs – szef Archiwum Głównego Akt Dawnych.
Jednym z autorów jest też prof. Michał Kulesza – współtwórca reformy administracyjnej w Polsce, ekspert prawa samorządowego, który wyjaśnia co dało Mazowszu utworzenie jednostek samorządu, czyli na przykład sejmiku mazowieckiego i urzędu marszałkowskiego. – Zrozumienie, na czym polega samorząd, czym się zajmuje, jakie ma sukcesy i problemy, wzmacnia aktywność obywatelską mieszkańców – mówi prof. Michał Kulesza.
Atutem tego liczącego blisko 300 stron wydawnictwa (nakład – 4 tys. egzemplarzy) jest forma – zawiera wiele archiwalnych zdjęć, map, rycin i ciekawostek o Mazowszu.