* * * * *
,
Carlo Collodi, wyd. W.A.B., 95 s.
Aktualizacja: 19.08.2012 19:00 Publikacja: 19.08.2012 19:00
Foto: Przekrój
O perypetiach słynnego już na świecie i znanego dobrze w Polsce słonia w kratkę, czyli Elmera, pisze Brytyjczyk David McKee. Jego książki polecane są rodzicom, którzy chcą uczyć dzieci tolerancji i akceptacji inności. Elmer jest samotny ze swoją kolorową kratką na grzbiecie i długo szuka sobie miejsca w dżungli rządzącej się sztywnymi, prastarymi zasadami.
Tymczasem już w XIX w. Carlo Collodi, autor „Pinokia", stworzył opowieść „Małpiszonek Pipi", opartą na podobnej konwencji. Tytułowy bohater nie jest zwykłą małpką. Rodzi się różowy. Mało tego, po spotkaniu z krokodylem traci ogonek. Wstydzi się swojej inności, szuka akceptacji i przyjaciół. A oprócz tego ma takie same kłopoty towarzyszące dorastaniu jak wszystkie inne dzieci – czasem kłamie i ponosi tego konsekwencje, czasem jest głupio naiwny, przez co wpada w kłopoty i mądry staje się dopiero po szkodzie. Ucieka z domu, trafi a na wrogów, ale w końcu również i na przyjaciół. Jego inność z czasem przynosi zaszczyty i daje władzę, ta okazuje się jednak gorzkim obowiązkiem.
To mądra opowieść o podróży, w czasie której kształtuje się w małpce jej własny świat wartości. Do tego została ona bajecznie zilustrowana przez Martę Szudygę. Dla dzieci 5+.
W każdą niedzielę w poranku familijnym RdC (Polskie Radio dla Ciebie) autorka prowadzi cykl o książkach dla dzieci: „Mamy czytamy"
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
Carlo Collodi, wyd. W.A.B., 95 s.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Nie jestem piewcą jakiejś utopii, w której Krzysztof Bosak będzie szedł wraz z Donaldem Tuskiem w kwietnym wieńcu na szyi i śpiewał „Kumbaya, oh, Lord, kumbaya”. Rywalizacja jest i niech dalej będzie, ale chodzi o to, żeby wyżej punktowana była współpraca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas