Reklama
Rozwiń

Małpki kłopoty z kolorem

Bycie różowym małpiszonkiem wśród małp czekoladowo-brązowych jest równie trudne jak bycie słoniem w kratkę wśród słoni szarych.

Publikacja: 19.08.2012 19:00

Małpki kłopoty z kolorem

Foto: Przekrój

Red

 

* * * * *

Małpiszonek Pipi"

,


Carlo Collodi, wyd. W.A.B., 95 s.

O perypetiach słynnego już na świecie i znanego dobrze w Polsce słonia w kratkę, czyli Elmera, pisze Brytyjczyk David McKee. Jego książki polecane są rodzicom, którzy chcą uczyć dzieci tolerancji i akceptacji inności. Elmer jest samotny ze swoją kolorową kratką na grzbiecie i długo szuka sobie miejsca w dżungli rządzącej się sztywnymi, prastarymi zasadami.

Tymczasem już w XIX w. Carlo Collodi, autor „Pinokia", stworzył opowieść „Małpiszonek Pipi", opartą na podobnej konwencji. Tytułowy bohater nie jest zwykłą małpką. Rodzi się różowy. Mało tego, po spotkaniu z krokodylem traci ogonek. Wstydzi się swojej inności, szuka akceptacji i przyjaciół. A oprócz tego ma takie same kłopoty towarzyszące dorastaniu jak wszystkie inne dzieci – czasem kłamie i ponosi tego konsekwencje, czasem jest głupio naiwny, przez co wpada w kłopoty i mądry staje się dopiero po szkodzie. Ucieka z domu, trafi a na wrogów, ale w końcu również i na przyjaciół. Jego inność z czasem przynosi zaszczyty i daje władzę, ta okazuje się jednak gorzkim obowiązkiem.

To mądra opowieść o podróży, w czasie której kształtuje się w małpce jej własny świat wartości. Do tego została ona bajecznie zilustrowana przez Martę Szudygę. Dla dzieci 5+.

W każdą niedzielę w poranku familijnym RdC (Polskie Radio dla Ciebie) autorka prowadzi cykl o książkach dla dzieci: „Mamy czytamy"

Małpiszonek Pipi"

Carlo Collodi, wyd. W.A.B., 95 s.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Literatura
Ernest Hemingway zabawny i dowcipny. Jest nowy przekład