Reklama
Rozwiń

Zwierzęta dziwne, ale zadowolone

Mrówkojad i orzesznica organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Zgłoszenia napływają ze wszystkich stron świata.

Publikacja: 26.08.2012 19:00

Red

* * * * * *

Lotta Olsson,


Maria Nilsson Thore,


„Dziwne zwierze?ta"

,


wyd. Zakamarki, 104 s.

„– Czy słoń jest dziwny, czy nie jest? Mrówkojad zastanowił się. – Ha! – zakrzyknął po chwili. – A trąba? Sama przyznasz, że trąba jest dość dziwna. Orzesznica skrzywiła się. – Dziwna jak dziwna. Jej widok, musisz przyznać, nie jest zaskakujący. Wszyscy przecież wiedzą, że słonie mają trąby. W szczególności trąby. Dziwny to dopiero byłby słoń bez trąby".

Do grupy „dziwnych" w tej książeczce zapisują się dziobak, pangolin łuskowiec, nosacz, grzywacz chiński nagi, a także żuk gnojowy, jeż i świnka morska. Wszystkie zwierzęta robią atut ze swojej inności i podkreślają walory dziwności.

Książka Lotty Olsson to bardzo zabawnie opowiedziana historia z komicznymi dylematami i refleksjami głównego bohatera – mrówkojada – w tle. Do tego jego przyjaciółka orzesznica zadziwia czytelnika swoją nowoczesnością – by być „onlajn" zaprzyjaźnia się z pająkiem i od tego czasu wszystko wrzuca do sieci.

„Dziwne zwierzęta" zdobyły w 2011 r. prestiżową szwedzką Nagrodę Augusta w kategorii Książki dla Dzieci i Młodzieży. Z pewnością spodobają się tym, którzy pokochali „Zwierzaki cudaki" Bibi Dumon wydane w ubiegłym roku przez wydawnictwo Dwie Siostry. A także wszystkim tym, którzy mają jakiś problem ze swoimi piegami, odstającymi uszami czy zbyt dużymi nosami.

W każdą niedzielę w poranku familijnym RdC (Polskie Radio dla Ciebie) autorka prowadzi cykl o książkach dla dzieci: „Mamy czytamy"

Lotta Olsson,

Maria Nilsson Thore,

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Literatura
„Bałtyk” Tora Eysteina Øveråsa: tajemnice twórców bałtyckiego kręgu
Literatura
„Świat zagubiony”czyli Polska Ludowa przenosi się w kosmos
Literatura
„Czarodziej śmierci” – nowy kryminał Katarzyny Bondy jak „Breaking Bad” po polsku
Literatura
Jakub Małecki ujawnia szczegóły nowej powieści – „Fabuła wynika z intymności”
Literatura
Ernest Hemingway zabawny i dowcipny. Jest nowy przekład