
Tomasz P. Terlikowski
Aktualizacja: 03.12.2012 16:01 Publikacja: 02.12.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
AA
Czy filozof miał rację? Czy jego diagnoza dotycząca fatalnych skutków otwarcia się Kościoła po soborze na niebezpieczne prądy intelektualne się sprawdziła? Czy sobór był początkiem dzisiejszych problemów w Kościele?
Siłą książki jest to, że autor nie staje jednoznacznie po żadnej ze stron. Dziś Sobór Watykański II jest albo demonizowany, albo wyświęcany do granic absurdu. Według wielu konserwatystów, doprowadził do sekularyzacji w Europie i spowodował kryzys w łonie Kościoła, natomiast liczni liberałowie stoją na stanowisku, że problemy Kościoła i wyludnianie się świątyń są spowodowane zbyt wolnym wdrażaniem „ducha soboru".
Właśnie na tym fetyszyzowanym pojęciu skupia się w wielu miejscach Terlikowski. „Duch soboru" niewiele ma wspólnego nie tylko z samym soborem, ale nawet z katolicyzmem. Jest on raczej powierzchownie schrystianizowanym „duchem czasu", czyli myśleniem i odczuwaniem właściwym okresowi rewolty obyczajowej roku 1968 i promowanego przez Moskwę oraz Pekin marksizmu. – Główni przedstawiciele tego kierunku myślenia nawet specjalnie nie ukrywają, że ich celem jest uczynienie katolicyzmu bardziej nowoczesnym, postępowym, przystającym do myślenia ludzi XX wieku" – pisze autor. Na podparcie swoich tez opisuje liberalnych teologów, którzy głoszą na katolickich uczelniach czy w katolickich mediach poglądy sprzeczne z nauką Kościoła.
Terlikowski uderza również w tych, którzy marzą, by Kościół zaakceptował „małżeństwa" homoseksualne, aborcję, zniósł celibat i wprowadził kapłaństwo kobiet. Dzięki zestawieniu polskich przykładów skutków takich „reform" z kondycją Kościoła na Zachodzie, gdzie „duch soboru" zatriumfował, ukazuje w czym tkwi ryzyko takich działań.
Książka Terlikowskiego nie jest głęboką analizą problemów, jakie stanęły przed Kościołem w ostatnich 50 latach. Jednak publicysta w znakomity sposób sygnalizuje, co doprowadziło do pojawienia się „brudu w Kościele", o którym mówił Benedykt XVI, jeszcze jako kardynał.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
W nowym odcinku podcastu „Rzeczy o książkach” jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy i scenarzystów opowia...
Książkę Percivala Everetta „James”, która otrzymała Pulitzera 2025, czyta się świetnie. Chociaż opowiada o jedny...
Czytanie poezji w ciemności, literackie spotkania z twórcami, trzy koncerty, a nawet poetycka gra w bule - to ty...
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie (15–18 maja) odbędą się w przestrzeni Pałacu Kultury i Nauki oraz po ra...
W tym odcinku „Rzeczy o książkach” historyk i krytyk literacki Wojciech Stanisławski omawia „Niegdysiejsze śnieg...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas