Łukasz Adamski

Krzyk 6. Czemu oglądanie horrorów jest oczyszczające

Dziś strach ma wymiar globalny przez media społecznościowe. To co dzieje się podczas wojen w różnych zakątkach świata, jest na bieżąco pokazywane na TikToku czy Twitterze. Każda wojna jest blisko i jest namacalna. Wszystko jest tu i teraz.

Drugi oddech polskich komedii

Co zadecydowało o globalnym sukcesie „Kevina samego w domu”, który stał się symbolem popkulturowego przeżywania Wigilii? Doskonale skonstruowany scenariusz. Polskie komedie ostatnich dwóch dekad mają największy problem właśnie ze scenariuszem. Ale jest światełko w tym tunelu.

„Filip” i „Orlęta. Grodno ’39”. Nareszcie koniec wojennych czytanek

Na festiwalu w Gdyni zostaną pokazane dwa filmy, które różnią się od kina opowiadającego w ostatnich latach o polskim bohaterstwie w czasie II wojny światowej. „Filip” i „Orlęta. Grodno ’39” pozbawione są ckliwego patosu i cukierkowatości. W obu głównym bohaterem jest też Żyd.

Czy republikanie odzyskają władzę dzięki rodzicom

Wygrana bitwa o szkolne prawo na Florydzie daje prawicy w USA nadzieję także na wyborcze zwycięstwa. Ruchy strzegące wolności wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi wartościami stają się jej ważnym sojusznikiem.

USA. Zabić, by nie dać się zastąpić

18-latek z Nowego Jorku, który w maju zastrzelił dziesięć osób, wierzył, że liberalne elity spiskują w celu zastąpienia białych wyborców przez czarnoskórych, Latynosów i Azjatów. Czy absurdalne teorie spiskowe to znak czasów czy tylko mutacja dawnych przesądów?

J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa

J.D. Vance mógł być przedstawicielem wyważonego konserwatyzmu w Hollywood. Zaprzedał jednak duszę Trumpowi.

Łukasz Adamski: „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie”? „Na” oznacza bliskość

Czy wrażliwość oparta o błędne wyobrażenia może zmieniać reguły języka? – zastanawia się historyk.

Łukasz Adamski: Alt-prawica zaczadzona putinizmem

Donald Trump się przechwala, że Putin nigdy nie zaatakowałby Ukrainy, gdyby to on był prezydentem. Jednak jego akolici szerzą narrację rosyjską. Ich nową namiętnością są rzekomo tajne biolaboratoria na Ukrainie.

Biden jak Trump. Pierwszy rok w Białym Domu

Pierwszy rok prezydentury Joe Bidena upłynął pod znakiem wysokiej inflacji, chaotycznej walki z pandemią, kompromitującego wycofania się z Afganistanu i niezrealizowanego pakietu socjalnego. Ale 79-letni prezydent marzy o reelekcji. A do tego potrzebny mu jest powrót na polityczną scenę Donalda Trumpa.

„Krzyk” - horror rewolucyjny

Ćwierć wieku od premiery „Krzyku" na ekrany kin wchodzi jego nowa odsłona. Horror Wesa Cravena zrewolucjonizował gatunek, burząc jego typowe konstrukcje fabularne.