Ha!art zaprasza na Ha!wangardę

W czwartek rozpocznie się Ha!wangarda 2013 – międzynarodowy festiwal promujący eksperymentalne formy pisarstwa.

Aktualizacja: 02.10.2013 15:28 Publikacja: 02.10.2013 01:08

Jak powstalo muzeum filmu noncamera;Ilustracja z książki Juliana Antoniszczaka "Opowieści graficzne"

Jak powstalo muzeum filmu noncamera;Ilustracja z książki Juliana Antoniszczaka "Opowieści graficzne"; Prezentowane w książce prace i pomysły autorstwa Juliana Antonisza są własnością rodziny artysty: Danuty, Malwiny i Sabiny Antoniszczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Foto: Ha!art

Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest korporacja Ha!art, która od dawna preferuje awangardowe podejście do literatury – wprowadza czytelników w świat multimediów.

Gazetka Ha!wangdy

Wydawnictwo wybiera książki trudne, zmuszające do myślenia, stawia na młodych niekonwencjonalnych twórców, a gdy sięga do przeszłości, wybiera pisarzy niepokornych i znudzonych literaturą klasyczną. W zeszłym roku wydało „Finneganów tren” Jamesa Joyce’a, arcydzieło, którego złożony ze strumienia neologizmów język sprawił, że znalazło się na pozycji jednej z najbardziej skomplikowanych książek na świecie.

Ha!wanarda to 10 premier różnego rodzaju literatury eksperymentalnej: hipertekstów literackich, liberatury, literatury graficznej, cyberpoezji, gra paragrafowa.

– Podczas Ha!wangardy postaramy się nie zanudzać tradycyjnymi wieczorami autorskimi, będziemy eksperymentować z formułami prezentacji literatury na różnych nośnikach, nie tylko w tradycyjnie pojętej książce – mówi Piotr Marecki, prezes zarządu Fundacji Korporacja Ha!art. – Pokażemy „Bałwochwała” – internetową grę stworzoną przez Mariusza Pisarskiego na podstawie opowiadań Brunona Schulza, cyberpoeta Leszek Onak do swojej prezentacji „Krajobraz znaczenia #1” wykorzysta cztery projektory. Naszym specjalnym gościem będzie amerykański pisarz Michael Joyce, o którym Umberto Eco powiedział, że jest „Homerem hipertekstu”, czyli tekstu rozbitego na fragmenty, które połączone są ze sobą odsyłaczami.

Pierwszego dnia festiwalu w Czułym Barbarzyńcy odbędzie się premiera chapbooka „Obsesyjna antycypacja” i spotkanie z twórczością Wojciecha Bruszewskiego, łódzkiego awangardzisty, prekursora literatury nowych mediów w Polsce.

W maju tego roku Ha!art wydał jego powieść polimedialną „Big Dick”, którą sam autor określił jako „fikcję dokumentalną” i skierował ją do czytelnika aktywnego, nie tylko zagłębiającego się w lekturze, ale chcącego sięgać po więcej. Dlatego uzbroił go w 44 kody, umożliwiające rozszyfrowywanie i oglądanie umieszczonych na stworzonej przez Bruszewskiego stronie internetowej zdjęć i plików audiowizualnych.

Do Krakowa przyjedzie Peter Waugh, poeta łączący tekst z muzyką i wideo, polsko-tajwańska poetka Wei Yun Lin-Górecka oraz Bojan Meserko, zwany „słoweńskim Beckettem”. W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się premiera książki Juliana Józefa Antonisza, złożonej z jego graficznych opowieści.

– Polecam również 40. numer magazynu Ha!art, który oddaliśmy w ręce najbardziej eksperymentalnych i radykalnych twórców literatury na świecie, są wśród nich Wei-Yun Lin-Górecka, Carolyn Guyer, Michael Joyce, Peter Waugh, Radosław Nowakowski, Robert Szczerbowski i Zenon Fajfer. Każdy z nich miał pełną dowolność w wyborze nośnika tekstu – dodaje Piotr Marecki.

Szczegóły na www.ha.art.pl.

Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest korporacja Ha!art, która od dawna preferuje awangardowe podejście do literatury – wprowadza czytelników w świat multimediów.

Gazetka Ha!wangdy

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Literatura
Kto wygra drugą turę wyborów: „Kandydat” Jakuba Żulczyka
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego