Jego tegoroczne przewodnie hasło brzmi „Medium doskonałe". Festiwal z mnóstwem spotkań i wydarzeń potrwa tydzień, od 21.10 do 27 10.
Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu, wyjaśnia: „ Nie chodzi nam o obecność literatury w mediach, choć robimy wszystko, żeby była ona jak najbardziej intensywna. Literatura jest medium doskonałym dlatego, że pośredniczy miedzy światem a ludźmi, między różnymi światami i między ludźmi z innych światów(...). Będziemy w Krakowie stawiać pytania o to, co nas wszystkich tak bardzo fascynuje w niejasnej, choć nieusuwalnej sferze „pomiędzy". Pomiędzy literaturą a rzeczywistością, pomiędzy uczestnikami odmiennych obiegów kulturowych, pomiędzy słowami i obrazami, pomiędzy komiksem i opasłą powieścią, pomiędzy życiem i sztuką, pomiędzy Polską i światem."
Na Festiwal Conrada zjedzie ponad setka gości. Bracia Quay - reżyserzy i scenografowie, czerpiący z literatury m.in. Brunona Schulza, Franza Kafki, Raymonda Roussela, Stanisława Lema i sztuki awangardowej, zaprezentują swój najnowszy film. Anne Applebaum - amerykańska pisarka i dziennikarka, laureatką Nagrody Pulitzera, opowie o relacjach miedzy Wschodem a Zachodem w Europie i jakie były konsekwencje zaciągnięcia nad Starym Kontynentem „żelaznej kurtyny". Niemiecki filozof i kulturoznawca Peter Sloterdijk, znany jako „nowy kontrowersyjny filozof epoki mass mediów" – będzie mówił o trudnościach życia w epoce globalizacji. W.J.T. Mitchell – guru studiów medialnych, profesor anglistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Chicagowskim, podejmie się wyjaśnienia. dlaczego literatury nie można czytać naiwnie.
Marci Shore - amerykańska historyczka i badaczka historii Europy Wschodniej, autorka książki „Nowoczesność jako źródło cierpień" zachęca do dyskusji, czego historia nauczyła Polaków. Cees Nooteboom – holenderskich pisarz (m.in. autor „Drogi do Santiago"), wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, opowie o swych przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi.