Zbliża się Festiwal Conrada

W Krakowie po raz piąty odbędzie się Festiwal Conrada - pisze Monika Kuc.

Aktualizacja: 04.10.2013 12:00 Publikacja: 04.10.2013 11:54

Zbliża się Festiwal Conrada

Foto: materiały prasowe

Jego tegoroczne przewodnie hasło brzmi „Medium doskonałe". Festiwal z mnóstwem spotkań i wydarzeń potrwa tydzień, od 21.10 do 27 10.

Zobacz galerię zdjęć

Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu, wyjaśnia: „ Nie chodzi nam o obecność literatury w mediach, choć robimy wszystko, żeby była ona jak najbardziej intensywna. Literatura jest medium doskonałym dlatego, że pośredniczy miedzy światem a ludźmi, między różnymi światami i między ludźmi z innych światów(...). Będziemy w Krakowie stawiać pytania o to, co nas wszystkich tak bardzo fascynuje w niejasnej, choć nieusuwalnej sferze „pomiędzy". Pomiędzy literaturą a rzeczywistością, pomiędzy uczestnikami odmiennych obiegów kulturowych, pomiędzy słowami i obrazami, pomiędzy komiksem i opasłą powieścią, pomiędzy życiem i sztuką, pomiędzy Polską i światem."

Na Festiwal Conrada zjedzie ponad setka gości. Bracia Quay - reżyserzy i scenografowie, czerpiący z literatury m.in. Brunona Schulza, Franza Kafki, Raymonda Roussela, Stanisława Lema i sztuki awangardowej, zaprezentują swój najnowszy film. Anne Applebaum - amerykańska pisarka i dziennikarka, laureatką Nagrody Pulitzera, opowie o relacjach miedzy Wschodem a Zachodem w Europie i jakie były konsekwencje zaciągnięcia nad Starym Kontynentem „żelaznej kurtyny". Niemiecki filozof i kulturoznawca Peter Sloterdijk, znany jako „nowy kontrowersyjny filozof epoki mass mediów" – będzie mówił o trudnościach życia w epoce globalizacji. W.J.T. Mitchell – guru studiów medialnych, profesor anglistyki i historii sztuki na Uniwersytecie Chicagowskim, podejmie się wyjaśnienia. dlaczego literatury nie można czytać naiwnie.

Marci Shore - amerykańska historyczka i badaczka historii Europy Wschodniej, autorka książki „Nowoczesność jako źródło cierpień" zachęca do dyskusji, czego historia nauczyła Polaków. Cees Nooteboom – holenderskich pisarz (m.in. autor „Drogi do Santiago"), wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, opowie o swych przygodach między różnymi gatunkami pisarskimi.

Na Festiwalu Conrada w Krakowie będą także Åsa Larsson - jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun - laureat m.in. Nagrody Goncourtów, Rita Gombrowicz,  Irena Grudzińska-Gross, Szczepan Twardoch, Sławomir Shuty, Wojciech Kuczok, Sylwia Chutnik, Marek Bieńczyk, Marek Zaleski.

Tradycyjnie równolegle z festiwalem odbywać się będą Targi Książki w Krakowie.

Wśród towarzyszących wydarzeń jest też wystawa ilustracji książkowych i grafik Maxa Ernsta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przygotowana przez Institut für Auslandsbeziehungen ze Stuttgartu. Zobaczymy na niej blisko 200 grafik, które wybitny niemiecki surealista wykonał do dzieł Paula Eluarda, Tristana Tzary, Hansa Arpa, Franza Kafki, Kurta Schwittersa, Antonina Artauda, Lewisa Carrola i Andre Bretona.

Jego tegoroczne przewodnie hasło brzmi „Medium doskonałe". Festiwal z mnóstwem spotkań i wydarzeń potrwa tydzień, od 21.10 do 27 10.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Literatura
Kto wygra drugą turę wyborów: „Kandydat” Jakuba Żulczyka
Literatura
„James” zrobił karierę na świecie. W rzeczywistości zakatowaliby go na śmierć
Literatura
Silesius, czyli poetycka uczta we Wrocławiu. Gwiazdy to Ewa Lipska i Jacek Podsiadło
Literatura
Jakub Żulczyk z premierą „Kandydata”, Szczepan Twardoch z „Nullem”, czyli nie tylko new adult
Literatura
Epitafium dla CK Monarchii: „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego