To już trzecie spotkanie z ośmiu edycji Literackich Podchodów dla Dzieci, organizowanych przez Fundację Kultury Dwukropek. Pierwsza miała miejsce w mokotowskim parku Morskie Oko, druga na Powiślu - w parku im. Janiny Porazińskiej, autorki bajek, opowieści dla dzieci i słynnej kołysanki „Z popielnika na Wojtusia".
- Czy wiecie co to znaczy być delikatnym w stosunku do innych ludzi, nawet gdy się ich dobrze nie zna? - pada pytanie od organizatorek podczas podchodów, po przeczytaniu jednego z opowiadań w „Nie każdy umiał się przewrócić" Toona Tellegena (nowość wydawnictwa Dwie Siostry). - Niee - słychać nieśmiałą odpowiedź. - A znacie takie trudno słowo jak „taktowny"? - pada kolejne pytanie. - Nie. Ale to bardzo ładne słowo, już mi się podoba i wcale nie jest trudne! - wykrzykuje czteroletni Alex, „mistrz podchodowy", który zawsze pierwszy zauważa wśród drzew kolejną wskazówkę.
Podchody Literackie są podobne do tradycyjnych, harcerskich podchodów, z tą jednak różnicą, że nie ma tu podziału na grupę „uciekającą" i „goniącą". Trasę wyznacza organizator, Fundacja Kultury Dwukropek, a uczestnicy – idąc za wskazówkami ukrytymi w kolorowych kopertach wiszących na drzewach albo dobrze ukrytych gdzieś w trawie – czytają literackie listy, rozwiązują rebusy, ale przede wszystkim odnajdują najcenniejsze skarby, jakimi są książki.
Dzieci uczestniczące w literackich podchodach poznają nowości książkowe wiodących obecnie i wielokrotnie nagradzanych wydawnictw, poznają również historie lokalne, związane z dzielnicą, w której organizowane są podchody. I tak w parku Morskie Oko na finalnej stacji odnalazły książkę „Tajemniczy Ogród" oraz losy Błękitnej Damy, czyli Elżbiety Czartoryskiej, właścicielki romantycznego ogrodu zwanego dziś Morskim Okiem.