Wystawa „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" to inauguracja cyklu „Galeria Komiksu", w którym Muzeum Karykatury zamierza prezentować przykłady najciekawszej polskiej i zagranicznej sztuki komiksowej.
— To inauguracja cyklu, ale nie premiera wystaw tego gatunku sztuki w Muzeum Karykatury, bowiem już w latach 90. miały tu miejsce prezentacje komiksów, m.in. tych publikowanych na łamach „Nowej Fantastyki" — mówi Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. – W pewnym momencie pojawił się pomysł, by na kolejnej z wystaw pokazać komiksy Papcia Chmiela. Jego twórczość bywa zestawiana również z karykaturą, dlatego pasuje do profilu naszych działań.
Elżbieta Laskowska dodaje, że z pomysłem przygotowania pokazu prac Henryka Jerzego Chmielewskiego zgłosili się także przedstawiciele środowiska badaczy, znawców i kolekcjonerów komiksu. — Byli wśród nich panowie Krzysztof Masiewicz i Wojciech Łowicki. Obaj są propagatorami idei powstania muzeum komiksu w Polsce — wyjaśnia.
Na wystawie, która zajmie dwie sale Muzeum Karykatury, znajdą się zresztą teksty krytyczne o twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego autorstwa m.in. Wojciecha Łowickiego i Krzysztofa Masiewicza. To jednak tylko jeden z elementów ekspozycji, której najważniejszym punktem będą materiały związane z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem.
Ta trójka bohaterów, których przygody Henryk Jerzy Chmielewski po raz pierwszy opublikował na łamach „Świata Młodych" w 1957 roku, przyniosła twórcy największą popularność. Muzeum Karykatury zaprezentuje oryginalne plansze komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek" — z ksiąg I, II, XIII i XVII oraz okładki do ksiąg i albumów, a także wybrane plansze z cyklu albumów historycznych, których do tej pory powstało sześć.