Wystawa „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" to inauguracja cyklu „Galeria Komiksu", w którym Muzeum Karykatury zamierza prezentować przykłady najciekawszej polskiej i zagranicznej sztuki komiksowej.

— To inauguracja cyklu, ale nie premiera wystaw tego gatunku sztuki w Muzeum Karykatury, bowiem już w latach 90. miały tu miejsce prezentacje komiksów, m.in. tych publikowanych na łamach „Nowej Fantastyki" — mówi Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. – W pewnym momencie pojawił się pomysł, by na kolejnej z wystaw pokazać komiksy Papcia Chmiela. Jego twórczość bywa zestawiana również z karykaturą, dlatego pasuje do profilu naszych działań.

Elżbieta Laskowska dodaje, że z pomysłem przygotowania pokazu prac Henryka Jerzego Chmielewskiego zgłosili się także przedstawiciele środowiska badaczy, znawców i kolekcjonerów komiksu. — Byli wśród nich panowie Krzysztof Masiewicz i Wojciech Łowicki. Obaj są propagatorami idei powstania muzeum komiksu w Polsce — wyjaśnia.

Na wystawie, która zajmie dwie sale Muzeum Karykatury, znajdą się zresztą teksty krytyczne o twórczości Henryka Jerzego Chmielewskiego autorstwa m.in. Wojciecha Łowickiego i Krzysztofa Masiewicza. To jednak tylko jeden z elementów ekspozycji, której najważniejszym punktem będą materiały związane z Tytusem, Romkiem i A'Tomkiem.

Ta trójka bohaterów, których przygody Henryk Jerzy Chmielewski po raz pierwszy opublikował na łamach „Świata Młodych" w 1957 roku, przyniosła twórcy największą popularność. Muzeum Karykatury zaprezentuje oryginalne plansze komiksu „Tytus, Romek i A'Tomek" — z ksiąg I, II, XIII i XVII oraz okładki do ksiąg i albumów, a także wybrane plansze z cyklu albumów historycznych, których do tej pory powstało sześć.

— Papcio Chmiel pracuje teraz nad siódmą częścią. Jedną z plansz, która się w niej znajdzie, pokażemy premierowo na naszej wystawie — mówi Elżbieta Laskowska.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną też plansze do wydanego w 2015 r. „Elemelementarza", którego bohaterami również są Tytus, Romek i A'Tomek oraz plakaty, materiały dokumentalne, książki i fotografie, a także przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.

W skład ekspozycji wchodzą m.in. prace z archiwum twórcy oraz z kolekcji Krzysztofa Masiewicza i zbiorów Muzeum Karykatury. — Koncepcja i scenariusz wystawy były konsultowane z Henrykiem Jerzym Chmielewskim — wyjaśnia Elżbieta Laskowska. Artysta zaprojektował również plakat reklamujący wystawę. Za opracowanie graficzne plakatu odpowiada Stanisław Gajewski, grafik i plakacista związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawę „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni" będzie można oglądać w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11 w Warszawie od 8 grudnia do 28 lutego 2016 roku.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ