Malta: od konfliktu do pokoju

29. Malta Festival Poznań rozpoczął się wielką paradą z akrobatami, muzykami, bębniarzami i tancerzami francuskiego zespołu Transe Express. Dziesięciodniowy program wypełni 300 wydarzeń, w których weźmie udział ponad 700 artystów z 15 krajów.

Aktualizacja: 22.06.2019 11:26 Publikacja: 22.06.2019 11:23

Malta: od konfliktu do pokoju

Foto: materiały prasowe

Konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju stanowi ramę programową tegorocznej edycji – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Merczyński.

Uczestnicy Malty będą się przede wszystkim zastanawiać nad relacją między wojną a pokojem. Wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym, nawet jeśli żyjemy w mniej brutalnym okresie historii. Wtedy też warto zadać sobie pytanie, jaką postać przybiera w okresie pokoju.

Główny program festiwalu – „Armia jednostki” – opracował wraz zaproszonymi przez siebie artystami kurator Nástio Mosquito. Pochodzi z Angoli, obecnie mieszka w Europie. To jeden z najbardziej charyzmatycznych twórców pokolenia trzydziestolatków w obszarze sztuk performatywnych i wizualnych. Jego performance otwierał tegoroczne Biennale w Wenecji.
Nástio Mosquito tworzy wideo i instalacje audiowizualne, stand-upy, happeningi, zaangażowane politycznie performance, w których porusza tematy tożsamości, przemocy i kolonializmu. W Poznaniu pokaże spektakl: „No.One.Gives. A.Mosquito’s.Ass.
About.My.Gig” odwołujący się do muzyki karaoke oraz audiowizualny kolaż „Waginokreacja”.

Belgijska artystka Kelly Schacht przygotowała „The Conversation Pieces” – kilka interwencji w przestrzeni miejskiej, w których poszukuje odpowiedzi na pytanie, co tworzy wspólnotę.
Priscila Rezende z Brazylii pokaże z kolei happening „Nau Fragil”. W centrum jej zainteresowań znajduje się ciało uwikłane w wojnę i poszukujące wolności.

W bloku filmowym można zobaczyć angolskie produkcje twórców z platformy Geraçao 80, m.in. Ery Clavera, jednego z najbardziej wszechstronnych jej przedstawicieli, autora filmów krótkometrażowych, reklam i teledysków. 

W centrum miasta na Placu Wolności Jarosław Kozakiewicz i Krzysztof Wodiczko prezentują interdyscyplinarny projekt „Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojny im. Józefa Rotblata”, w którym poszukują odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób sztuka może przyczynić się do przeobrażenia jej w kulturę budowania pokoju? Artyści apelują: - Do hasła: „Nigdy nie zapomnimy!" dołączmy nowe: „Zakończmy powtarzanie się wojen!" i „Połączmy siły, aby wojny i wojenne cierpienia odeszły bezpowrotnie w przeszłość!".

Kolektyw Mosiereen stworzył z kolei interaktywną instalację „858. An Archive of Resistance”, pokazującą egipską rewolucję. Składają się na nią zebrane filmy z prywatnych telefonów komórkowych.
Podczas forum „Kobieta na wojnie” (30 czerwca) można będzie spotkać się z Janiną Ochojską, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej. Rozmowa będzie dotyczyła kobiet na terenach konfliktów zbrojnych. Jak są zaangażowane w walkę? Czy stawiają opór wojnie? Jaka jest rola kobiet w niesieniu pomocy? Ile z nich uczestniczy w konwojach humanitarnych. A w Galerii Skala odbędzie się ogólnopolskie spotkanie aktywistek i aktywistów propokojowych z całej Polski.

Natomiast Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w koprodukcji z Festiwalem Malta zaprasza na premierę „Hańby” w reżyserii Macieja Podstawnego (na terenie MTP). Jest to adaptacja sceniczna jednej z najbardziej znanych powieści noblisty Johna Maxwella Coetzeego. Autor opowiada o RPA, ale powieść i spektakl są nam bliskie, bo mówią o czasie transformacji i wynikającym z niej chaosie. O zetknięciu starego z nowym i konflikcie swojskiego i innego.

Malta Festival zwieńczy 29 czerwca koncert plenerowy „Operetta! Żyjesz w Matrixie” zorganizowany na ul. Św Marcina, gdzie powstanie nowa siedziba Teatru Muzycznego. Zagra Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wystąpią artyści związani poznańską sceną muzyczną, m.in. Justyna Szafran, Marta Mazurek, donGURALesko, Andrzej Donarski, Emose Uhunmwangho. Oprawę wizualną koncertu stworzą kolaże Alicji Białej do antologii wierszy Marcina Świetlickiego.

Konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju stanowi ramę programową tegorocznej edycji – tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Merczyński.

Uczestnicy Malty będą się przede wszystkim zastanawiać nad relacją między wojną a pokojem. Wojna nie jest pojęciem abstrakcyjnym, nawet jeśli żyjemy w mniej brutalnym okresie historii. Wtedy też warto zadać sobie pytanie, jaką postać przybiera w okresie pokoju.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kultura
Jubileuszowa Gala French Touch La Belle Vie! w Warszawie
Kultura
Polskie studio Badi Badi stworzyło animację do długo wyczekiwanej w świecie gamingu gry „Frostpunk 2”
Kultura
Nowy system dotacji Ministerstwa Kultury: koniec ingerencji gabinetu politycznego
Kultura
Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej za miesiąc, 25 października