Aktualizacja: 06.12.2019 16:04 Publikacja: 06.12.2019 16:04
Foto: Fotorzepa, Monika Kuc
Nagroda przyznawana jest ludziom i instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Z 80 zgłoszeń z całej Polski w finale znalazło się siedem z nich.
Zwyciężczyni od kilkunastu lat opiekuje się społecznie cmentarzem żydowskim w Wińsku w województwie dolnośląskim.
Podczas studiów archeologicznych w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu napisała pracę magisterską pt. „Cmentarz żydowski w Wińsku, powiat Wołów”. Stała się ona podstawą dla gminy Wińsko do aplikowania o środki unijne na rewitalizację cmentarza. Obecnie Natalia Bartczak uczestniczy w zdjęciach do niemiecko-amerykańskiego filmu „Auf wiedersehen in Winzig”, opowiadającego o historii tego miejsca.
Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia. Nauczycielowi tłumaczowi książek o Zagładzie i historii Żydów Adamowi Musiałowi z Krakowa, współpracującemu z Yad Vashem, Shoah Foundation oraz muzeami i ośrodkami edukacji w Polsce, który prowadzi projekty poświęcone historii Żydów i zajęcia antydyskryminacyjne z młodzieżą, studentami i nauczycielami.
Drugie wyróżnienie trafiło do animatorki kultury Katarzyny Winiarskiej, która od czterech lat bada dzieje społeczności żydowskiej w Białowieży. Prowadzi kwerendy w archiwach, wywiady z mieszkańcami, odnajduje potomków białowieskich Żydów na całym świecie. Stworzyła pierwszy pełny opis miejscowej społeczności żydowskiej, który opublikowała w formie Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży. A w sierpniu 2019 roku postawiła w Białowieży pomnik poświęcony pamięci tamtejszych Żydów, zamordowanych podczas Zagłady.
Nagrodę Specjalną otrzymało Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Ośrodek działa od 20 lat i zachowuje pamięć o wielokulturowej przeszłości Oświęcimia. Sąsiadując z jedyną zachowaną w mieście synagogą pomaga zrozumieć, czym jest żydowska tradycja i judaizm. Na stałej ekspozycji, łączącej dokumenty i multimedia, opowiada o lokalnej społeczności żydowskiej, której początki sięgają XVI wieku.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Najnowsza wystawa na Wawelu „Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)” przypomina niezwykłego polskiego artystę, który zrobił europejską karierę.
Muzeum Narodowe w Krakowie na wystawie „Kapiści. Sto lat!” w Pawilonie Józefa Czapskiego opowiada o artystycznej grupie kolorystów, którzy wywarli znaczący wpływ na rozwój współczesnego polskiego malarstwa.
29 listopada, w 194 rocznicę powstania listopadowego, otwarta zostanie wystawa „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich” w Podchorążówce i w Pałacu na Wyspie.
Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje w konkursie na europejskie muzeum roku. Na liście znalazło się aż 5 muzeów z Polski.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Ta unikalna galeria powstała w odnowionych podziemiach starego gmachu muzeum. Prezentuje zbiory i pozwala poznać kulisy pracy muzealników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas