Kalendarium jubileuszu 90-lecia Województwa Łódzkiego

Publikacja: 05.06.2009 03:17

[b]1 lutego 2009 Koncert trzech polskich tenorów [/b](Teatr Wielki w Łodzi)

W Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się uroczysty koncert trzech polskich tenorów objęty patronatem marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka. Wystąpili w nim Paweł Skałuba, Dariusz Stachura i Adam Zdunikowski. Program, na który złożyły się najpiękniejsze i najpopularniejsze arie z oper, operetek i musicali, a także światowe przeboje muzyki rozrywkowej, pieśni latynoskie i neapolitańskie, z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego wykonany został pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

[b]5 lutego 2009

Koncert Krystiana Zimermana w hołdzie Grażynie Bacewicz [/b]

(Filharmonia Łódzka)5 lutego 1909 roku w Łodzi przyszła na świat najwybitniejsza polska kompozytorka XX wieku – Grażyna Bacewicz. 100. rocznica jej urodzin uczczona została przez Krystiana Zimermana koncertem w Filharmonii Łódzkiej poświęconym twórczości artystki.

W programie znalazły się II sonata fortepianowa i oba kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz. W kwintetach partnerami Zimermana byli: Kaja Danczowska (skrzypce), Agata Szymczewska (skrzypce), Ryszard Groblewski (altówka) i Rafał Kwiatkowski (wiolonczela). Koncert w Łodzi zainaugurował poświęcone Grażynie Bacewicz tournée Krystiana Zimermana po Polsce.

[b]18 marca 2009 Inauguracja wystawy

„90 lat Województwa Łódzkiego” [/b]

(Bruksela)

W siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli, w obecności licznie zgromadzonych gości z całej Europy, marszałek Włodzimierz Fisiak dokonał uroczystego otwarcia wystawy „90 lat województwa łódzkiego”, która przez dwa tygodnie przybliżała zwiedzającym gościom najważniejsze wydarzenia, miejsca i ludzi związanych z historią naszego regionu oraz bogaty potencjał Łódzkiego. Wystawa podczas roku jubileuszowego będzie prezentowana w wybranych miastach regionu.

[b]8 kwietnia 2009 Koncert w ramach Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej [/b]

(Filharmonia Łódzka)

Orkiestra Filharmoniczna Monte Carlo zagrała wyjątkowy koncert w Filharmonii Łódzkiej. Muzycy zaprezentowali największe dzieła symfoniczne niemieckich romantyków, m.in.

I koncert fortepianowy g-moll Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz symfonie „Niedokończona” i „Wielka” Franciszka Schuberta. Za pulpitem dyrygenckim stanął Yakov Kreizberg, dyrektor artystyczny zespołu, a przy fortepianie zasiadł niemiecki wirtuoz Lars Vogt. Orkiestra Filharmoniczna Monte Carlo (Orchestre Philharmonique de Monte Carlo) to zespół o długiej i bogatej tradycji założony w 1856 roku. Początkowo funkcjonował jako Orkiestra Klubu Nowych Cudzoziemców. Występowała pod batutą takich mistrzów, jak: Arturo Toscanini, Richard Strauss, Bruno Walter czy sir Thomas Beecham.

[b]17 kwietnia 2009 Koncert Leopolda Kozłowskiego [/b]

(Teatr Wielki w Łodzi)

W Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się niezwykły koncert Leopolda Kozłowskiego pn. „Spotkanie kultur”. L. Kozłowski – kompozytor, dyrygent, aranżer i wybitny znawca kultury żydowskiej zwany jest „ostatnim klezmerem Galicji”. Artyście podczas koncertu towarzyszyli: Katarzyna Jamróz, Marta Bizoń, Renata Świerczyńska, Kamila Klimczak, Halina Jarczyk, Andrzej Róg. Koncert pieśni i piosenki żydowskiej prowadzony był przez Jacka Cygana, pod dyrekcją Leopolda Kozłowskiego. Gościnnie wystąpił ukraiński chór „Voskresinnia” oraz cygański zespół „Roma”. Koncert poświęcony został pamięci mniejszości narodowych.

[b]9 maja – 2 czerwca 2009 XX Spotkania Baletowe [/b]

(Teatr Wielki w Łodzi)

„Jezioro łabędzie” do muzyki Piotra Czajkowskiego w inscenizacji Giorgio Madia zainaugurowało w sobotę 9 maja br. jubileuszowe XX Łódzkie Spotkania Baletowe.

W tegorocznej edycji po raz pierwszy w Polsce wystąpili m.in. Michaił Barysznikow i Ana Laguna, Wayne McGregor. Tegoroczne Spotkania Baletowe były wyjątkowe również

z powodu otwartej formuły, wychodzącej poza ramy tańca i Teatru Wielkiego. Przez blisko miesiąc w Łodzi taniec dominował w filmach, na wystawach, performance’ach, pokazach warsztatowych i koncertach.

[b]8 czerwca 2009 Koncert Plácido Domingo [/b]

(Teatr Wielki w Łodzi)

Uznawany za jednego z najlepszych tenorów na świecie, hiszpański śpiewak Plácido Domingo wystąpi 8 czerwca br. w Łodzi. Będzie to pierwsza od wielu lat wizyta mistrza w Polsce i jedyny koncert w naszym kraju podczas światowego tournée w 2009 roku. Artysta wystąpi z orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi.

Towarzyszyć mu będzie Veronica Villarroel – wybitna sopranistka pochodząca z Chile. Koncert będzie miał charakter otwarty dla publiczności dzięki transmisji na telebimach zorganizowanej na placu Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim w Łodzi.

[b]

20 czerwca 2009 Dzień Reymonta [/b]

(Lipce Reymontowskie)

„Dzień Reymonta” to wydarzenie zainicjowane przez Marcela Szytenchelma – animatora kultury związanego z regionem łódzkim. Od kilku lat goszczą na nim także goście z Kanady. Barwny korowód uczestników imprezy ubranych w stroje z epoki „Koleją Wąskotorową” dojeżdża z Łodzi do Lipiec Reymontowskich, gdzie organizowane są liczne festyny oraz występy zespołów folklorystycznych, oddające klimat wsi będącej tłem wydarzeń w nagrodzonej Noblem powieści „Chłopi”. W roku jubileuszowym Dzień Reymonta w sposób szczególny podkreśla związki twórcy z regionem łódzkim.

[b]28 czerwca – 27 września

X Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”[/b]

(Filharmonia Łódzka/ region łódzki)

Festiwal Kolory Polski to wyjątkowa letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, łącząca w sobie słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. W 2007 roku festiwal został uznany przez Polską Organizację Turystyczną za Turystyczny Produkt Roku.

[b]17 – 19 lipca 2009 Sieradz Open Hair Festival [/b](Sieradz)

Patronem marki jest sieradzanin, genialny fryzjer Antoni „Antoine” Cierplikowski – człowiek, który zrewolucjonizował fryzjerstwo i wywarł wpływ na współczesną kulturę. Przedsięwzięcie pomyślane jest jako jedna z największych imprez na wolnym powietrzu, organizowana wokół pokazów, konkursów, koncertów i projekcji kinowych. Jej założeniem jest łączenie tematu fryzjerstwa z modą, kosmetyką, wizażem oraz muzyką popularną i sztuką popową.

W programie znajdą się pokazy kosmetyczne i fryzjerskie, XXV Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego, półfinał konkursu Miss Polski, spektakularne bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur w przestrzeni miasta, a także koncerty muzyczne z udziałem zagranicznych artystów.

[b]8 – 9 sierpnia 2009

III Europejskie Święto Bursztynu [/b]

(Wieluń – Konopnica)

Przez region łódzki przebiegał szlak bursztynowy. Podróżowali nim kupcy z cesarstwa rzymskiego do wybrzeży Bałtyku po jantar, będący jednym ze środków płatniczych. Podczas sierpniowego Święta Bursztynu organizowanego w Wieluniu będzie można obejrzeć spektakl teatralny z udziałem historycznych grup rekonstrukcyjnych z czasów rzymskich i średniowiecznych, historyczny korowód, pokaz mody z czasów rzymskich, spróbować specjałów z kuchni przodków, wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych,a także wysłuchać koncertu muzyki słowiańskiej. Wydarzeniom tym będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pt. „Na szlaku bursztynowym” oraz prezentacja gospodarstw agroturystycznych.

[b]4 – 5 lipca 2009

Turniej Rycerski w Uniejowie[/b] (Uniejów)

Po raz kolejny zamek w Uniejowie stanie się areną walk rycerskich, pokazów strzelania z trebusza, występów zespołów tańca dawnego oraz zabaw plebejskich. Uniejowski zamek słusznie zaliczany jest do najciekawszych i najwartościowszych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków ziemi łódzkiej. Niedaleko twierdzy wznosi się Kasztel Rycerski, w którym można przenocować, skorzystać z łaźni termalnych lub zażyć kąpieli w solankowej wodzie w dębowej bali. Kompleks termalno-basenowy w Uniejowie zdobył główną nagrodę w kategorii turystyka na obszarach wiejskich w drugim konkursie „Polska pięknieje”

– siedem cudów funduszy europejskich.

[b]1 września 2009 Obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej [/b]

(Wieluń)

Wieluń organizuje centralne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godzinie 4.40, na pięć minut przed pierwszymi salwami pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte, niemieckie samoloty zrzuciły bomby na Wieluń. Ze względu na te tragiczne doświadczenia Wieluń jest miastem pokoju i pojednania

i pretenduje do Pokojowej Nagrody Nobla. Uroczystości 70-lecia wybuchu II wojny światowej odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

[b]4 – 6 września 2009 VI Jarmark Wojewódzki [/b]

(Łódź, ul. Piotrkowska)

Impreza organizowana nieprzerwanie od 2004 roku w ramach promocji województwa łódzkiego ma na celu tworzenie wizerunku regionu przyjaznego i atrakcyjnego dla podejmowania współpracy oraz umocnienie identyfikacji mieszkańców z województwem. Tegoroczny jarmark ma dla regionu łódzkiego szczególne znaczenie, ze względu na obchodzony jubileusz.

W czasie imprezy swoje walory kulturowe, turystyczne i gospodarcze zaprezentują jednostki samorządowe ziemi łódzkiej, inne polskie województwa oraz regiony partnerskie Łódzkiego.

[b]21 – 22 listopada 2009 Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis [/b]

(Łódzki Dom Kultury)

Listopad to najlepszy miesiąc dla miłośników muzyki chóralnej. Zespoły biorące udział w Łódzkim Festiwalu Chóralnym rywalizować będą w siedmiu odrębnych kategoriach, reprezentując szkoły muzyczne i ogólnokształcące, uczelnie, placówki i stowarzyszenia.

W roku 2009 festiwal organizowany jest przez Łódzki Dom Kultury po raz dziesiąty.

[b]4 – 6 grudnia 2009 Łódzkie Spotkania Teatralne [/b](Łódzki Dom Kultury)

Historia Łódzkich Spotkań Teatralnych rozpoczęła się w grudniu 1964 roku. Do roku 1979 odbyło się ich 14, następnie zawieszono organizację, aby przywrócić Spotkania kulturze teatralnej w 1992 roku. Gośćmi festiwalu były takie znakomitości teatru alternatywnego, jak:

Akademia Ruchu, Teatr Ósmego Dnia, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika,

Teatr Biuro Podróży.

Łódzkie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle, to także spotkania z twórcami, krytykami (cykl „Rozmowy o północy”), warsztaty, wystawy, promocja książek i wydawnictwa (Biuletyn Łódzkich Spotkań Teatralnych i Bezkompromisowa Gazeta Festiwalowa). Realizatorem spotkań jest Marian Glinkowski – założyciel i kierownik Teatru ORFA.

[ramka]1 lutego Koncert Trzech Tenorów (Teatr Wielki w Łodzi)

6 lutego Koncert Nadzwyczajny w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz (Filharmonia Łódzka)

16 – 20 marca Inauguracja jubileuszowej wystawy – „90 lat Województwa Łódzkiego” (Komitet Regionów w Brukseli)

7 kwietnia Koncert w ramach Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej – Monte Carlo Orkiestra (Filharmonia Łódzka)

17 kwietnia Koncert Leopolda Kozłowskiego (Teatr Wielki w Łodzi)

28 kwietnia Konferencja pn. „Region łódzki – wyzwania, sukcesy i szanse” organizowana z Uniwersytetem Łódzkim (Uniwersytet Łódzki)

9 maja – 2 czerwca XX Spotkania Baletowe (Teatr Wielki w Łodzi)26 maja Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego z okazji Dnia Samorządowca (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)

8 czerwca Koncert Plácido Domingo (Teatr Wielki w Łodzi)

20 czerwca Dzień Reymonta (Lipce Reymontowskie)

28 czerwca – 27 września X Edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” (Filharmonia Łódzka/region łódzki)

4 – 5 lipca Turniej Rycerski w Uniejowie (Uniejów)

17 – 19 lipca Sieradz Open Hair Festival (Sieradz)

8 – 9 sierpnia Europejskie Święto Bursztynu (Wieluń – Konopnica)

1 września Obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej (Wieluń) 4 – 6 września VI Jarmark Wojewódzki (Łódź, ul. Piotrkowska)

20 września Dożynki Wojewódzkie (Poddębice)

październik 90 lat oczami dzieci – spotkanie dotyczące historii regionu łódzkiego w ramach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego (Politechnika Łódzka)

listopad Koncert niepodległościowy (Teatr Wielki w Łodzi)listopad Hubertus Niepodległościowy (Stajnia Gajewniki)

21 – 22 listopada Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis (Łódzki Dom Kultury)

listopad Uroczystość nadania odznaczeń „Zasłużony dla regionu łódzkiego” i ufundowanie sztandaru Województwa Łódzkiego (Łódź)

4 – 6 grudnia Łódzkie Spotkania Teatralne (Łódzki Dom Kultury)[/ramka]

[b]1 lutego 2009 Koncert trzech polskich tenorów [/b](Teatr Wielki w Łodzi)

W Teatrze Wielkim w Łodzi odbył się uroczysty koncert trzech polskich tenorów objęty patronatem marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka. Wystąpili w nim Paweł Skałuba, Dariusz Stachura i Adam Zdunikowski. Program, na który złożyły się najpiękniejsze i najpopularniejsze arie z oper, operetek i musicali, a także światowe przeboje muzyki rozrywkowej, pieśni latynoskie i neapolitańskie, z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego wykonany został pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Pozostało 95% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"