(Filharmonia Łódzka/ region łódzki)
Festiwal Kolory Polski to wyjątkowa letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla melomanów, łącząca w sobie słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej. W 2007 roku festiwal został uznany przez Polską Organizację Turystyczną za Turystyczny Produkt Roku.
[b]17 – 19 lipca 2009 Sieradz Open Hair Festival [/b](Sieradz)
Patronem marki jest sieradzanin, genialny fryzjer Antoni „Antoine” Cierplikowski – człowiek, który zrewolucjonizował fryzjerstwo i wywarł wpływ na współczesną kulturę. Przedsięwzięcie pomyślane jest jako jedna z największych imprez na wolnym powietrzu, organizowana wokół pokazów, konkursów, koncertów i projekcji kinowych. Jej założeniem jest łączenie tematu fryzjerstwa z modą, kosmetyką, wizażem oraz muzyką popularną i sztuką popową.
W programie znajdą się pokazy kosmetyczne i fryzjerskie, XXV Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego, półfinał konkursu Miss Polski, spektakularne bicie rekordu świata w ilości osób poddawanych jednoczesnej stylizacji fryzur w przestrzeni miasta, a także koncerty muzyczne z udziałem zagranicznych artystów.
[b]8 – 9 sierpnia 2009
III Europejskie Święto Bursztynu [/b]
(Wieluń – Konopnica)
Przez region łódzki przebiegał szlak bursztynowy. Podróżowali nim kupcy z cesarstwa rzymskiego do wybrzeży Bałtyku po jantar, będący jednym ze środków płatniczych. Podczas sierpniowego Święta Bursztynu organizowanego w Wieluniu będzie można obejrzeć spektakl teatralny z udziałem historycznych grup rekonstrukcyjnych z czasów rzymskich i średniowiecznych, historyczny korowód, pokaz mody z czasów rzymskich, spróbować specjałów z kuchni przodków, wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych,a także wysłuchać koncertu muzyki słowiańskiej. Wydarzeniom tym będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna pt. „Na szlaku bursztynowym” oraz prezentacja gospodarstw agroturystycznych.
[b]4 – 5 lipca 2009
Turniej Rycerski w Uniejowie[/b] (Uniejów)
Po raz kolejny zamek w Uniejowie stanie się areną walk rycerskich, pokazów strzelania z trebusza, występów zespołów tańca dawnego oraz zabaw plebejskich. Uniejowski zamek słusznie zaliczany jest do najciekawszych i najwartościowszych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków ziemi łódzkiej. Niedaleko twierdzy wznosi się Kasztel Rycerski, w którym można przenocować, skorzystać z łaźni termalnych lub zażyć kąpieli w solankowej wodzie w dębowej bali. Kompleks termalno-basenowy w Uniejowie zdobył główną nagrodę w kategorii turystyka na obszarach wiejskich w drugim konkursie „Polska pięknieje”
– siedem cudów funduszy europejskich.
[b]1 września 2009 Obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej [/b]
(Wieluń)
Wieluń organizuje centralne obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. O godzinie 4.40, na pięć minut przed pierwszymi salwami pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte, niemieckie samoloty zrzuciły bomby na Wieluń. Ze względu na te tragiczne doświadczenia Wieluń jest miastem pokoju i pojednania
i pretenduje do Pokojowej Nagrody Nobla. Uroczystości 70-lecia wybuchu II wojny światowej odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
[b]4 – 6 września 2009 VI Jarmark Wojewódzki [/b]
(Łódź, ul. Piotrkowska)
Impreza organizowana nieprzerwanie od 2004 roku w ramach promocji województwa łódzkiego ma na celu tworzenie wizerunku regionu przyjaznego i atrakcyjnego dla podejmowania współpracy oraz umocnienie identyfikacji mieszkańców z województwem. Tegoroczny jarmark ma dla regionu łódzkiego szczególne znaczenie, ze względu na obchodzony jubileusz.
W czasie imprezy swoje walory kulturowe, turystyczne i gospodarcze zaprezentują jednostki samorządowe ziemi łódzkiej, inne polskie województwa oraz regiony partnerskie Łódzkiego.
[b]21 – 22 listopada 2009 Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis [/b]
(Łódzki Dom Kultury)
Listopad to najlepszy miesiąc dla miłośników muzyki chóralnej. Zespoły biorące udział w Łódzkim Festiwalu Chóralnym rywalizować będą w siedmiu odrębnych kategoriach, reprezentując szkoły muzyczne i ogólnokształcące, uczelnie, placówki i stowarzyszenia.
W roku 2009 festiwal organizowany jest przez Łódzki Dom Kultury po raz dziesiąty.
[b]4 – 6 grudnia 2009 Łódzkie Spotkania Teatralne [/b](Łódzki Dom Kultury)
Historia Łódzkich Spotkań Teatralnych rozpoczęła się w grudniu 1964 roku. Do roku 1979 odbyło się ich 14, następnie zawieszono organizację, aby przywrócić Spotkania kulturze teatralnej w 1992 roku. Gośćmi festiwalu były takie znakomitości teatru alternatywnego, jak:
Akademia Ruchu, Teatr Ósmego Dnia, Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika,
Teatr Biuro Podróży.
Łódzkie Spotkania Teatralne to nie tylko spektakle, to także spotkania z twórcami, krytykami (cykl „Rozmowy o północy”), warsztaty, wystawy, promocja książek i wydawnictwa (Biuletyn Łódzkich Spotkań Teatralnych i Bezkompromisowa Gazeta Festiwalowa). Realizatorem spotkań jest Marian Glinkowski – założyciel i kierownik Teatru ORFA.
[ramka]1 lutego Koncert Trzech Tenorów (Teatr Wielki w Łodzi)
6 lutego Koncert Nadzwyczajny w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz (Filharmonia Łódzka)
16 – 20 marca Inauguracja jubileuszowej wystawy – „90 lat Województwa Łódzkiego” (Komitet Regionów w Brukseli)
7 kwietnia Koncert w ramach Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej – Monte Carlo Orkiestra (Filharmonia Łódzka)
17 kwietnia Koncert Leopolda Kozłowskiego (Teatr Wielki w Łodzi)
28 kwietnia Konferencja pn. „Region łódzki – wyzwania, sukcesy i szanse” organizowana z Uniwersytetem Łódzkim (Uniwersytet Łódzki)
9 maja – 2 czerwca XX Spotkania Baletowe (Teatr Wielki w Łodzi)26 maja Uroczysta Sesja Sejmiku Województwa Łódzkiego z okazji Dnia Samorządowca (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)
8 czerwca Koncert Plácido Domingo (Teatr Wielki w Łodzi)
20 czerwca Dzień Reymonta (Lipce Reymontowskie)
28 czerwca – 27 września X Edycja Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” (Filharmonia Łódzka/region łódzki)
4 – 5 lipca Turniej Rycerski w Uniejowie (Uniejów)
17 – 19 lipca Sieradz Open Hair Festival (Sieradz)
8 – 9 sierpnia Europejskie Święto Bursztynu (Wieluń – Konopnica)
1 września Obchody 70-lecia wybuchu II wojny światowej (Wieluń) 4 – 6 września VI Jarmark Wojewódzki (Łódź, ul. Piotrkowska)
20 września Dożynki Wojewódzkie (Poddębice)
październik 90 lat oczami dzieci – spotkanie dotyczące historii regionu łódzkiego w ramach Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego (Politechnika Łódzka)
listopad Koncert niepodległościowy (Teatr Wielki w Łodzi)listopad Hubertus Niepodległościowy (Stajnia Gajewniki)
21 – 22 listopada Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodziensis (Łódzki Dom Kultury)
listopad Uroczystość nadania odznaczeń „Zasłużony dla regionu łódzkiego” i ufundowanie sztandaru Województwa Łódzkiego (Łódź)
4 – 6 grudnia Łódzkie Spotkania Teatralne (Łódzki Dom Kultury)[/ramka]