W dodatku w tym roku obchodzi ona 20-lecie działalności. Przez te dwie dekady zdobyła uznanie zarówno w swoim kraju, jak i w Europie.
Litewskich muzyków poprowadzi ich szef Gintaras Rinkevičius. To doświadczony dyrygent, często występujący na świecie, nie tylko na estradach koncertowych, ale i w teatrach operowych. Swą orkiestrę zaprezentuje przede wszystkim w I symfonii Sibeliusa, która jest trudnym sprawdzianem dla muzyków.
Tego wieczoru doświadczenie połączy się z młodością. Solistą będzie bowiem utalentowany 19-letni pianista Lukas Geniusas, zaczynający międzynarodową karierę.
Geniusas wybrał III koncert fortepianowy Rachmaninowa, uznawany za najwartościowszy w dorobku rosyjskiego kompozytora, który sam był znakomitym wirtuozem fortepianu. III koncert Rachmaninowa grywają najwybitniejsi pianiści, młody Lukas Geniusas wykazał się więc niemałą odwagą, że postanowił do nich dołączyć.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na kompozycję, od której rozpocznie się koncert – „Poéme électrique” Vytautasa Bacevičiusa. To brat naszej kompozytorki Grażyny Bacewicz. Ich ojciec Vincas Bacevičius pracował w Łodzi jako nauczyciel i tam poślubił Marię Modlińską, ale gdy po I wojnie światowej Polska i Litwa odzyskały niepodległość, wrócił do ojczyzny. Vytautas pojechał z nim, Maria z resztą dzieci została w Polsce. W międzywojennej Litwie Vytautas zwrócił na siebie uwagę jako utalentowany, choć awangardowy, kompozytor. Jego „Poéme électrique” z 1934 roku – zgodnie z tytułem – miał elektryzować konserwatywną publiczność.