Już po raz czwarty listopadową warszawę oczaruje atmosfera z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W poprzednich edycjach królowali Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik i Stefan Kisielewski. Teraz nadszedł czas Hłaski, Młynarskiego i Osieckiej.
Festiwal rozpocznie się w czwartek debatą „Piękni dwudziestoletni / Szpetni czterdziestoletni. Marek Hłasko i Agnieszka Osiecka”. Gościem spotkania w kawiarni Kafka będzie córka poetki Agata Passent. Towarzyszyć jej będą Rafał Marszałek i Jarosław Klejnocki, a dyskusję poprowadzi Krzysztof Mikołajewski.
W piątek na ulicy Marka Hłaski (pod wiaduktem) na warszawskim Marymoncie, Kuba Adamek odsłoni swój mural. Na miłośników twórczości pisarza czeka tego dnia kolejna atrakcja, o godz. 18.00 rozpocznie się gra miejska śladami twórczości Hłaski i Osieckiej. Jej uczestnicy będą przemierzać ulice Pragi, Marymontu. Na na trasie ich wędrówki znajdzie się dawny plac Komuny Paryskiej (dzisiaj pl. Wilsona) i symboliczny dla lat sześćdziesiątych Dworzec Gdański.
Ci, którzy chcą uczestniczyć w zabawie powinni wysłać zgłoszenia na adres [mail=festiwal@1944.pl]festiwal@1944.pl[/mail]. Do nich organizatorzy wyślą szczegółowe informacje o grze. Ze względu na niezbędne akcesoria, które będą wypożyczać graczom, liczba uczestników jest ograniczona. Tylko posiadacze latarki z promieniami UV, nie muszą się rejestrować.
Piątkową przygodę zakończy koncert w Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14. Aranżacje utworów Krzysztofa Komedy wykona kwintet Adama Pierończyka w składzie: Adam Pierończyk (PL) – saksofon, Gary Thomas (USA) – saksofon, Anthony Cox (USA) – kontrabas, Nelson Veras (Brazylia) – gitara, Łukasz Żyta (PL) – perkusja. Po koncercie publiczność rozgrzeje DJ Eprom, mistrz świata w scratchowaniu. Imprezę poprowadzi Maciej Chmiel (stęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, w Fabryce Trzciny i na Skwerze Hoovera).