Reklama
Rozwiń

Saska Expo, czyli święto Saskiej Kępy

Jeśli jest wiosenna sobota, to mamy Święto Saskiej Kępy. Tym razem jednak nie będzie koncertów gwiazd i kolorowych jarmarków. Pomysłodawcy Saska Expo – Kępa Cafe, Dom Funkcjonalny i Galeria Czułość – chcą pokazać kulturalny potencjał swojej dzielnicy

Publikacja: 03.06.2011 12:05

Kasia Kazimierowska (od lewej) i Ala Pękalska – inicjatorki Saska Expo przed kawiarnią Kępa Cafe

Kasia Kazimierowska (od lewej) i Ala Pękalska – inicjatorki Saska Expo przed kawiarnią Kępa Cafe

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Wieści o pomyśle na alternatywną imprezę szybko rozeszły się po okolicy. Mieszkańcom bardzo spodobała się taka oddolna inicjatywa. Właścicielom galerii i kawiarni również.

Program Saska Expo

– Teraz miejsc i osób biorących w nim udział jest tyle, że można mówić o zintegrowanym środowisku twórczym na Saskiej Kępie – cieszy się Ala Pękalska, właścicielka Kępa Cafe przy ul. Finlandzkiej 12a.

Do akcji włączyło się ponad 20 okolicznych kawiarni i galerii.

– Zależy nam, aby to było święto prawdziwie lokalne, nawiązujące do miejscowej tradycji spotkań, zabaw i wspólnego muzykowania – tłumaczy Pękalska.

– Wydobywając te typowe dla nas akcenty, chcemy pokazać wyjątkowość dzielnicy – dodaje związana z Kępą Cafe Kasia Kazimierowska.

Nazwa imprezy nawiązuje do planów zorganizowania wystawy międzynarodowej na terenach Saskiej Kępy i Stadionu Narodowego w latach 40. XX wieku.

– Niestety, spaliły one na panewce z powodu zawieruchy wojennej – tłumaczy Kasia. – Wracamy do tej idei na swój sposób. Pierwszy raz wspólnie coś organizujemy, mimo że działamy tu już od dawna.

Sobotnie wydarzenia odbywać się będą w różnych miejscach na Saskiej Kępie. O godz. 12 w Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej święto zainauguruje występ zespołu Blisko Pola. Jednocześnie będzie tu można oglądać – w galerii BWA Warszawa – wystawę malarstwa i instalacji „Plądrujemy ruiny rzeczywistości". W piwnicy wystawione zostaną oryginalne „Projekty EXPO z lat 1904 – 1939 na Saskiej Kępie, Kamionku, Kępie Skaryszewskiej i Powiślu". Swoją obecność w Domu Funkcjonalnym zaznaczy także nowy sklep designerski z kawą i piwem Szara Cegła Marcina Brzózki, który oficjalnie otworzy się dopiero w sierpniu, po generalnym remoncie kamienicy.

O godz. 12 można też przyjść do Kępa Cafe. Tutaj do obejrzenia będą fotografie Stadionu Dziesięciolecia i Narodowego wykonane przez artystów z Projektu Sputnik.

Mocnym punktem pełnego wydarzeń programu będzie zaplanowana na godz. 14 inscenizacja... bitwy pod Lipskiem pomysłu Maćka Świetlika.

– To będzie zupełnie nietypowe spojrzenie na tę historię. Rozegra się na rogu ulic Lipskiej i Elsterskiej, bo książę Józef Poniatowski podczas tej bitwy zginął właśnie w nurtach rzeki Elstery – mówi Kazimierowska.

Zabawę na Saskiej o godz. 22 zakończy plenerowy koncert Tres.b i Adama Repuchy oraz sety didżeja Patryka Kawalarza.

– Mieszkańcy ulicy Nurskiej regularnie organizują sąsiedzkie imprezy, dlatego nie mieli nic przeciwko tak późnej porze – mówi Kazimierowska.

Ta nietypowa inicjatywa ma się odbywać cyklicznie. Nawet nie raz w roku, ale częściej.

– Mamy nadzieję na kolejną edycję we wrześniu – zapowiada Kazimierowska.

* Saska Expo – Saska Kępa, różne lokalizacje, 4.06 od godz. 12, wstęp wolny program: www.saskaexpo.pl

Wieści o pomyśle na alternatywną imprezę szybko rozeszły się po okolicy. Mieszkańcom bardzo spodobała się taka oddolna inicjatywa. Właścicielom galerii i kawiarni również.

Program Saska Expo

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta