GMO - czy żywność modyfikowana genetycznie szkodzi

Publikacja: 25.08.2011 02:55

GMO - czy żywność modyfikowana genetycznie szkodzi

Foto: Rzeczpospolita

Marcin Filipecki | genetyk SGGW

Nie ma się czego obawiać

Żywność GMO – ta, która jest dopuszczona – nie jest groźna dla człowieka. Oczywiście, każda żywność może być szkodliwa, ale ta genetycznie zmodyfikowana nie różni się specjalnie od  konwencjonalnej. Co więcej, jest dużo skrupulatniej badana i sprawdzana. Zajmują się tym poważne agencje, jak EFSA (European Food Safety Administration) czy FDA (Food and Drug Administration) w USA. Do tego dochodzą liczne zalecenia w prawie unijnym. Produkcja roślin GMO obwarowana jest ścisłymi regulacjami. Dotychczasowe badania nie dały żadnych niepokojących wyników. Nie ma się czego obawiać. Nie wiem, jak prezydent uzasadniał swoją decyzję, ale jakikolwiek zakaz użytkowania roślin genetycznie zmodyfikowanych uważam za bezsensowny. W Polsce brak  poważnej debaty na ten temat, cierpimy na potworny niedosyt rzetelnej informacji. Niestety, argumenty ekspertów są mało spektakularne, a przeciwnicy GMO posługują się chwytliwymi hasłami, fałszywie interpretowanymi badaniami i źle przeprowadzonymi eksperymentami. Należy też pamiętać, że obecność GMO nie wykluczałaby rolnictwa ekologicznego. Te dwie sfery mogą współistnieć.

 

Katarzyna Lisowska | biolog molekularny, Instytut Onkologii w Gliwicach

Dramatyczne skutki dla rolników

Z GMO wiąże się wiele zagrożeń. Przede wszystkim dla środowiska i bioróżnorodności. Rolnictwo oparte na GMO i to tradycyjne nie mogą współistnieć. Przykłady z Ameryki Północnej, gdzie ta technologia się narodziła, pokazują, że prędzej czy później dochodzi do wymieszania się odmian tradycyjnych i modyfikowanych. Ma to dramatyczne skutki dla rolników i  środowiska. Widać je też w Ameryce Południowej, gdzie wycina się lasy i wylewa miliony ton herbicydów, niszcząc glebę. Ten model rolnictwa zupełnie nie pasuje do Europy. Skoro mówi się, że GMO to symbol postępu w rolnictwie, to dlaczego takie kraje jak Niemcy czy Francja wprowadziły zakazy tych upraw? Robią to ze względu na interes społeczeństwa i rolników.

Innym ryzykiem jest potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Nie ma wystarczających badań na temat zdrowotnych skutków spożywania GMO, a międzynarodowe agencje opierają się na badaniach prowadzonych przez producentów. Inne badania są utrudniane, naukowcy na całym świecie skarżą się, że wcześniej muszą uzyskać zgodę firm produkujących GMO. A firma oczywiście chce mieć wpływ na to, co zostanie opublikowane.

—not. osk

Marcin Filipecki | genetyk SGGW

Nie ma się czego obawiać

Pozostało 98% artykułu
Kultura
Warszawa: Majówka w Łazienkach Królewskich
Kultura
Plenerowa wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego w Ogrodach Królewskich na Wawelu
Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił