Bogdan Zdrojewski wyróżnił artystów, ludzi kultury i mediów:
Ewę Demarczyk - Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości
Pawła Łysaka - teatr
Agatę Kuleszę i Wojciecha Smarzowskiego - film
Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego - muzyka
Aktualizacja: 25.09.2012 11:57 Publikacja: 25.09.2012 11:57
Fot. Danuta Matloch/MKiDN
Foto: materiały prasowe
Bogdan Zdrojewski wyróżnił artystów, ludzi kultury i mediów:
Ewę Demarczyk - Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości
Pawła Łysaka - teatr
Agatę Kuleszę i Wojciecha Smarzowskiego - film
Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego - muzyka
Stanisława Barańczaka - literatura
Andę Rottenberg - sztuki wizualne
Fundację Braci Golec, Zespół „Kapela Ze Wsi Warszawa" - twórczość ludowa
Marka Niedźwieckiego - upowszechnianie/animacja kultury
Hirka Wronę - kultura w sieci
portal legalnakultura.pl - Doroczna Nagroda Honorowa Ministra.
Adresatami nagród są artyści, twórcy, animatorzy kultury i menedżerowie kultury, których działalność ma wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce oraz ochronę kultury i dziedzictwa kulturowego.
Nagroda za całokształt działalności może być przyznana tej samej osobie tylko raz. Każdy spośród nagrodzonych może otrzymać tylko jedną nagrodę za to samo osiągnięcie.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje Nagrody z inicjatywy własnej lub na wniosek: instytucji kultury, szkół wyższych, organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, związków lub stowarzyszeń zawodowych, twórczych i kulturalnych, jednostek badawczo-rozwojowych, nadzorowanych przez MKiDN, Polskiej Akademii Nauk, kuratorów oświaty oraz środowiska twórczego.
Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości została przyznana piosenkarce Ewie Demarczyk. - To artystka światowej klasy. Najwybitniejsza, niezwykle utalentowana - ocenił szef resortu kultury. Demarczyk nie pojawiła się na gali, Zdrojewski poinformował, że wręczył jej nagrodę osobiście w niedzielę.
Reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak otrzymał nagrodę w kategorii teatr. Ostatnio Łysak wyreżyserował spektakl pt. "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. "Zbudował pan w Bydgoszczy scenę niezwykle uniwersalną pod względem podejmowanych tematów i zagadnień" - uzasadnił Zdrojewski wręczając nagrodę.
W kategorii film Nagrody Ministra Kultury otrzymali aktorka Agata Kulesza i reżyser Wojciech Smarzowski. Artystów połączył dramat "Róża", wyreżyserowany przez Smarzowskiego, który zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Kulesza dostała Orła za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. "Wielka pracowitość, konsekwencja, talent. Dziękuję za to w imieniu publiczności" - mówił minister.
Dziennikarz i muzyk jazzowy Jan "Ptaszyn" Wróblewski został doceniony w kategorii muzyka. Jazzowa kariera "Ptaszyna" Wróblewskiego rozpoczęła na dobre się w 1956 r. na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Muzyk od roku związany jest 1970 z radiową Trójką, wówczas po raz pierwszy wyemitowano jego audycję "Trzy kwadranse jazzu".
Poeta, krytyk, tłumacz Stanisław Barańczak otrzymał nagrodę w kategorii literatura. Barańczak to zasłużony tłumacz literatury angielskiej, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kierownik literacki Teatru Ósmego Dnia (1964-1969), autor m.in. licznych tomików poetyckich i translatorskich. W jego imieniu nagrodę odebrała Krystyna Krynicka z Wydawnictwa A5. "Dziękuję nie tylko za tłumaczenia i nie tylko za poezję, ale też za dociekliwość (...), za profesjonalizm najwyższej próby" - podkreślił Zdrojewski.
Nagrodę Ministra Kultury w sekcji sztuki wizualne przyznano Andzie Rottenberg. Rottenberg to historyk sztuki, krytyk oraz kurator licznych wystaw, m.in. głośnej ekspozycji obrazującej historię ostatniego tysiąclecia polsko-niemieckiego sąsiedztwa pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce", którą w 2011 roku można było oglądać w berlińskim Martin-Gropius-Bau.
W kategorii twórczość ludowa nagrody przyznano: grupie Kapela za Wsi Warszawa i Fundacji Braci Golec. Kapela za Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku; na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Fundacja Braci Golec jest organizacją pożytku publicznego. Założona w 2003 roku przez liderów zespołu Golec uOrkiestra - Łukasza Golca i Pawła Golca, ma na celu upowszechnianie dostępu do kultury. Zajmuje się m.in. dokumentacją wiedzy na temat strojów ludowych.
Dziennikarz muzyczny, prezenter radiowej Trójki Marek Niedźwiecki został nagrodzony w sekcji upowszechnianie kultury. Jak uzasadnił Zdrojewski, nagrodę tę przyznał za "ogromny szacunek laureata do słuchaczy, za konsekwencję, znakomity gust i dbałość o język polski".
Hirek Wrona
, także dziennikarz muzyczny programu 3 Polskiego Radia oraz ambasador projektu "Bądź świadomy" został doceniony w kategorii kultura w sieci. Program "Bądź świadomy", ma na celu uświadomienie młodzieży, że ściąganie pirackich nagrań, filmów czy programów komputerowych to kradzież.
W tej samej kategorii (kultura w sieci) uhonorowano Fundację Legalna Kultura powstałą głównie w celu realizacji ogólnopolskiej kampanii pod tym samym tytułem - Legalna Kultura. Autorzy akcji namawiają do korzystania z legalnych serwisów oferujących treści kulturalne.
pap
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Bogdan Zdrojewski wyróżnił artystów, ludzi kultury i mediów:
Ewę Demarczyk - Doroczna Nagroda Ministra za całokształt twórczości
Laureaci uhonorowani zostali najważniejszą polską nagrodą architektoniczną za całokształt twórczości. Od blisko 30 lat prowadzą Medusa Group, jedną z najbardziej znanych śląskich pracowni.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
- Żadnego kandydata w wyborach prezydenckich nie należy lekceważyć, bez względu na wyniki w sondażach. Jarosław Kaczyński będzie skłonny do zmiany kandydata w przyszłym roku - mówił w programie Rzecz o Polityce eurposeł KO Bogdan Zdrojewski.
Radosław Sikorski ma wszelkie kompetencje, by być prezydentem Rzeczypospolitej. Jego problemem jest jednak to, że pozbawiony jest zaplecza partyjnego zdecydowanego, by wystawić go w wyborach.
- Nie może być tak, że Schengen zostaje zawieszone, bo to miałoby druzgocące skutki dla całej Europy - ocenił w rozmowie z Michałem Kolanką europoseł PO Bogdan Zdrojewski.
Nie ma takiego kraju, który zabezpieczyłby się przed wszelkimi klęskami żywiołowymi, ale na terenach górskich zrobiono zdecydowanie za mało - mówił eurodeputowany PO i były prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
PKW podała pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Listy kandydatów z największym poparciem zdominowali politycy KO i PiS. Wśród najlepszych jest też troje kandydatów Konfederacji, nie ma żadnych przedstawicieli Trzeciej Drogi, Lewicy ani innych komitetów.
Sądzę, że dwa ostatnie tygodnie kampanii do PE będą decydujące, jeśli chodzi o wynik wyborów i frekwencję – mówi Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury, kandydat do Parlamentu Europejskiego.
Dziś walka pomiędzy KO a PiS-em odbywa się pod prostym, sztandarowym hasłem: czy my mamy być w tej UE czy nie. PiS udaje, że jest zwolennikiem naszego pobytu w UE, ale jego sceptycyzm jest na granicy polexitu. Ten sceptycyzm jest dużo bardzo posunięty niż Camerona przez brexitem. A wiadomo do czego to doprowadziło - podkreślił Bogdan Zdrojewski, mówiąc o kampanii do PE.
W najbliższych tygodniach PO w całym kraju będzie podejmować decyzje personalne co do kluczowych miast i kandydatur. Jednym z najważniejszych miejsc jest Wrocław. „Rzeczpospolita” poznała wyniki kolejnego lokalnego sondażu. Co zrobi Donald Tusk?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas