W programie koncertu usłyszymy dzieła Szostakowicza i Czajkowskiego, a muzykę chorwacką reprezentować będzie dzieło Borisa Papandopulo. Dla naszych czytelników mamy bilety na koncert - szczegóły konkursu.
Orkiestra promuje sztukę muzyczną w kraju i jest ambasadorem kultury chorwackiej na świecie. Występowała z wybitnymi dyrygentami tej miary co Lorin Maazel, Zubin Mehta, Rafael Frühbeck de Burgos, Walerij Giergiew, Leopold Hager, Dennis Russel Davies, Jesus Lopez Cobos oraz z najwybitniejszymi solistami. Dumą Orkiestry jest również jej bogata dyskografia. Płyty kompaktowe z nagraniami zespołu, wydawane przez znane chorwackie i międzynarodowe wytwórnie (m.in. Virgin Classics), zostały wyróżnione licznymi nagrodami.
W Warszawie Orkiestra zagra pod batutą Dmitrija Kitajenki, który od bieżącego sezonu pełni funkcję doradcy artystycznego Zespołu. Ten rosyjski dyrygent jest laureatem pierwszego Konkursu Dyrygenckiego im. Herberta von Karajana w 1969 r. Regularnie współpracuje z takimi orkiestrami jak Berliner Philharmoniker, Leipzig Gewandhaus Orchestra, Vienna Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam i wiele innych. Przez 14 lat szefował Moskiewskiej Filharmonii. Od 1990 piastuje funkcje pierwszego dyrygenta lub dyrektora artystycznego wielu orkiestr europejskich, m.in. Frankfurt Radio Symphony Orchestra, Bergen Philharmonic Orchestra, Danish National Radio Symphony Orchestra. Od obecnego sezonu jest też pierwszym gościnnym dyrygentem Berlin Konzerthaus Orchestra. Jego znakomite nagranie kompletu symfonii Szostakowicza z Cologne Gürzenich Orchestra (2005) zdobyło m.in. Echo Klassik Prize.
W programie wieczoru zabrzmią trzy dzieła. W pierwszej części usłyszymy Hommage à Sorkočević Borisa Papandopulo (dzieło dedykowane urodzonemu w Dubrowniku w 1734 roku kompozytorowi) i I Koncert wiolonczelowy Es-dur Dmitrija Szostakowicza, w którym partię solową zagra chorwacka artystka, Monika Leskovar. Wiolonczelistka jest laureatką kilku nagród w międzynarodowych konkursach, m.in. w Konkursie dla Młodych Muzyków im. P. Czajkowskiego (Sendai 1995), Konkursie im. Antonio Janigro (Zagrzeb 1996), Konkursie Mścisława Rostropowicza (Paryż 1997), nagrody w Międzynarodowym Konkursie ARD (Monachium 2001) oraz na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Wiolonczelowym Adam Foundation (Nowa Zelandia, 2003). Artystka gra na wiolonczeli Vincenzo Postiglione z 1884 roku, wypożyczonej jej przez Miasto Zagrzeb i Filharmonię w Zagrzebiu.
Drugą część koncertu wypełni Symfonia „Manfred" Piotra Czajkowskiego.