To drugie podejście do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które ma stanąć w samym centrum stolicy przy pl. Defilad. Pierwszy konkurs na siedzibę ogłoszono już w 2005 roku, ale został unieważniony. Kolejne podejście było w 2006 roku. Ten konkurs wygrał szwajcarski architekt Christian Kerez. Umowę z nim zawarto w 2008 roku, a gmach miał zostać ukończony do 2012 roku. Budowa nawet się nie zaczęła. W maju 2012 roku władze Warszawy wypowiedziały umowę na projekt, tym samym rezygnując z koncepcji Christiana Kereza. MSN trafiło do tymczasowej siedziby po dawnym pawilonie handlowym „Emilia" w centrum miasta, gdzie funkcjonuje do dziś.
Dziś ogłoszono drugi konkurs na projekt MSN. Ma on się składać z dwóch etapów. Właśnie ruszył pierwszy. – Do końca października wszyscy chętni architekci mogą złożyć wniosek o dopuszczenie do tego konkursu – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza.
Jak tłumaczą urzędnicy, tylko zespoły architektoniczne o udokumentowanym doświadczeniu w projektowaniu znaczących obiektów kulturalnych i prowadzeniu nadzoru autorskiego nad poważnymi inwestycjami zostaną dopuszczone do drugiego etapu procedury, w którym komisja oceni zaproponowanych przez architektów rozwiązań projektowych.
Urzędnicy do końca roku zdecydują, kogo dopuszczą do dalszego etapu. Projekty architektów oceniać będą Joanna Mytkowska dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Wojciech Gorczyca – dyrektor Teatru TR Warszawa, Grzegorz Piątek naczelnik wydziału Estetyki, Marek Mikos dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wojciech Kwiatkowski dyrektor Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Bałka artysta, Ewa Porębska redaktor naczelna „Architektury-Murator" oraz dyrektor biura kultury. – W styczniu do negocjacji zostaną zaproszone wybrane pracownie, które mają wówczas już przedstawić wstępną ofertę – tłumaczy Agnieszka Kłąb.
Potem do marca architekci mają przygotować koncepcję obiektu i kilka tygodni później zostanie wybrany zwycięzca konkursu, który zrealizuje projekt. Miasto chce, by planowane budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa były skromniejsze niż zakładano wcześniej. Mają mieć w sumie 26 tysięcy metrów kwadratowych, stanowić spójny zespół urbanistyczny na pl. Defilad