Wygraj zaproszenie na "Nosorożca" Ionesco

Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza 18 i 19 października o godz. 19:00 na "Nosorożca" Ionesco. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.

Aktualizacja: 16.10.2014 15:52 Publikacja: 16.10.2014 15:25

"Nosorożec" Ionesco

"Nosorożec" Ionesco

Foto: Teatr Dramatyczny

Bérenger pracuje w dużej firmie. Nieusatysfakcjonowany pracą, niezadowolony z codziennej rutyny, chciałby żyć więcej i bardziej. Ma wielkie aspiracje, ale niewielkie możliwości. Kiedy jednak w mieście ludzie zaczynają zmieniać się w nosorożce, Bérenger postanawia pozostać sobą.

Zobacz galerię zdjęć

- Wielokrotnie w moim życiu zadziwiało mnie to, co można by nazwać prądem opinii, nagłą zmianą, którą on wywołuje, siłą zarażania, mającą charakter istnej epidemii (...) Ludzie zmieniają swoje poglądy, zmieniają siebie, i gotowi są z całą świadomością zamordować tych, którzy tych poglądów nie podzielają. Za nimi idą inni i tak dalej. Wszystko to dzieje się nie w kategoriach intelektu, ale uczucia, ślepego witalizmu - mówił w rozmowie o "Nosorożcu" Eugene Ionesco.

- Dla mnie to jest tekst o sile dobrowolnego zrzeczenia się własnego myślenia na rzecz myślenia zbiorowego, zawieszenie swojej indywidualności. Człowiek współczesny swój światopogląd opiera na przekazie mediów. Dodajmy, często mediów plotkarskich, opisujących świat pobieżnie. Mechanizmy rynkowe chcą nas zmienić w niezaspokojoną masę konsumentów. Dziś to zagrożenie jest perfidne, bo nie jest związane z żadnym przymusem totalitarnym, ideologią czy filozofią. Ten proces dzieje na zasadzie łagodnej perswazji, która przyjmujemy, często nieświadomie. Wielu ludzi tak żyje - pracują do późna, brakuje im czasu dla rodziny, mają za to nowy model telefonu i wakacje na Malediwach. O tym warto rozmawiać z widzem, zapytać, którą drogę wybrać. Być może lepiej jest nie myśleć, poddać się wszystkiemu? Bycie nosorożcem może być kuszące - opowiada Artur Tyszkiewicz, reżyser spektaklu.

Obsada Berenger: Paweł Domagała Jan: Krzysztof Ogłoza Dudard: Sławomir Grzymkowski Botard: Waldemar Barwiński Papillon: Andrzej Blumenfeld Daisy: Anna Szymańczyk Pani Beuf: Magdalena Smalara Pan Jan: Maciej Szary Żona Jana: Mirosława Krajewska (gościnnie) Strażak: Piotr Siwkiewicz Pracownicy biura: Marta Król, Anna Gorajska, Agnieszka Roszkowska, Agata Wątróbska/Zuzanna Grabowska, Krzysztof Brzazgoń, Michał Podsiadło, Sebastian Skoczeń (gościnnie).

Nowy przekład – Piotr Kamiński

reżyseria: Artur Tyszkiewicz scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień ruch sceniczny: Maćko Prusak

Artur Tyszkiewicz (1973)

- uczeń i asystent Erwina Axera, od 2011 jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jego sztuki reżyserowane na scenie w Wałbrzychu, Poznaniu, Krakowie, w teatrach Narodowym, Ateneum, IMKA i Lalka w Warszawie zdobywały uznanie publiczności i krytyki. „Iwona Księżniczka Burgunda" z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu ( 2005) była nagradzana m.in.: Grand Prix na Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, nagrodą za reżyserię na festiwalu Klasyka Polska w Opolu, nagrodą za reżyserię i nagrodą dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Przedstawienie „Sprzedawcy gumek" z Teatru IMKA (2010) otrzymało nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Artur Tyszkiewicz reżyserował m.in.: Szekspira, Moliera, Słowackiego, Gombrowicza, Mrożka, Zelenkę, Geneta, Allena, Levina.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy po dwa podwójne zaproszenia na spektakl "Nosorożec":

sobota, godz. 19:00 - Nosorożec - 3 podwójne - (esemes o treści ZW. 01. Imię Nazwisko)

niedziela, godz. 19:00 - Nosorożec - 3 podwójne - (esemes o treści ZW. 02. Imię Nazwisko)

Aby je wygrać, wyślij w piątek (17 października) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT — 1,23 zł). Wygrywa co drugi esemes z danym kodem wysłany na podany numer w godz. 13.00 — 14.00 w dniu 17 października, do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenie będzie można odebrać na miejscu w dniu wydarzenia, informacja o wygranej znajdzie się w esemesie zwrotnym).

Bérenger pracuje w dużej firmie. Nieusatysfakcjonowany pracą, niezadowolony z codziennej rutyny, chciałby żyć więcej i bardziej. Ma wielkie aspiracje, ale niewielkie możliwości. Kiedy jednak w mieście ludzie zaczynają zmieniać się w nosorożce, Bérenger postanawia pozostać sobą.

Zobacz galerię zdjęć

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka