Reklama
Rozwiń

Jak zostać bezdomnym, czyli szkoła przetrwania

Premiera dokumentu Henryka Dederki „Witajcie w bezdomności" w TVP 1 w czwartek o 23.30.

Aktualizacja: 24.06.2015 22:40 Publikacja: 24.06.2015 21:00

Henryk Dederko

Henryk Dederko

Foto: archiwum prywatne

Film, którego współautorem jest Mateusz Dederko, opowiada historię z życia schroniska św. Alberta, którego dyrektor postanowił zdobyć środki finansowe na remont swojej placówki w niecodzienny sposób – oferując chętnym naukę życia w bezdomności w zamian za dowolną opłatę. Z Henrykiem Dederką rozmawia Małgorzata Piwowar.

"Rzeczpospolita": To pana kolejny, trzeci dokument z cyklu: "Witajcie w...". Dlaczego uznał pan tym razem, że bezdomność jest atrakcyjnym tematem na film?

Henryk Dederko, reżyser:
Zawsze interesowałem się tematyką społeczną. Historia tego filmu zaczęła się jak zwykle od reportażu w gazecie opowiadającego o osobach z establishmentu, które w ramach eksperymentu wybierają sobie zawód bezdomnego, by wzbogacić się wewnętrznie i pomedytować. Miałem sfilmować tę historię, ale były kolizje co do terminów.

...aż trafił pan do schroniska św. Alberta, którego dyrektor postanowił zdobyć środki finansowe na remont swojej placówki w niecodzienny sposób.


Tak. Zaoferował chętnym naukę życia w bezdomności w zamian za dowolną opłatę. Chyba zareagował na wezwanie naszego systemu zachęcającego do radzenia sobie samemu, czyli proponującego formułę: całkowita obojętność i kompletny brak współczucia. Dlatego pewnie dyrektor Jerzy Czapla pomyślał o samofinansowaniu się. Kiedy dotarła do mnie ta informacja - udałem się do niego.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem