Materiał promocyjny
Dokumentuje ona historię obozu SS-Sonderkommando Sobibor, w którym Niemcy zgładzili ok. 180 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, a zarazem miejsca, będącego świadkiem jednego z najbardziej heroicznych aktów żydowskiego oporu w latach II wojny światowej.
Prezentowana w nowoczesnym pawilonie muzealnym wystawa jest częścią nowej koncepcji urządzenia przestrzennego sobiborskiego miejsca pamięci. W zamyśle projektantów budynek ma kierować uwagę zwiedzających na szczególne dla historii obozu miejsca: rampę kolejową, na której zatrzymywały się pociągi z deportowanymi, oraz dawny obóz więźniarski – obszar wybuchu powstania. Kurator wystawy i dyrektor Muzeum, dr Tomasz Kranz, podkreśla, że w ten sposób „przygotowana przez architektów realizacja ma symbolicznie zaznaczać granicę między śmiercią a wywalczoną przez część więźniów wolnością". Idea czytania poobozowego krajobrazu i zachęcenia zwiedzających do odkrywania jego śladów i znaczeń towarzyszyła również twórcom ekspozycji.
Wystawa unaocznia i przybliża realia funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze jako części zakrojonego na szeroką skalę planu eksterminacji ludności żydowskiej w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Na szesnastu panelach tematycznych omówione zostały kluczowe zagadnienia historii Zagłady – od założeń nazistowskiej polityki rasowej i planów eksterminacji Żydów pod kryptonimem „Einsatz Reinhardt", poprzez organizację wysiedleń i masowych mordów, po szczegółowe kwestie dotyczące funkcjonowania obozu oraz zorganizowanego 14 października 1943 roku powstania.
Celem wystawy, wynikającym z misji Muzeum, jest opowiedzenie obecnym i przyszłym pokoleniom o Zagładzie, a także upamiętnienie i przywrócenie podmiotowości tysiącom – w większości bezimiennych – ofiar. Udało się tego dokonać dzięki zaprezentowaniu relacji byłych więźniów, przywołaniu nazwisk ofiar, miejsc ich pochodzenia, przedstawieniu fotografii niektórych z nich. Niemal setka zdjęć i dokumentów odtwarza topografię obozu, wygląd znajdujących się na jego terenie zabudowań, utrwala dramat deportacji i transportu żydowskich rodzin, pokazuje twarze sprawców zbrodni i ich ofiar.