Tim Robbins, zdobywca Oscara na Malta Festival. Dominika Kulczyk zaprasza we wrześniu

Poznański festiwal odbędzie się od 7 do 15 września. Hasło tegorocznej, pierwszej prowadzonej pod egidą Dominiki Kulczyk edycji brzmi: Za Miłość!

Publikacja: 24.06.2024 15:53

Tim Robbins, zdobywca Oscara na Malta Festival. Dominika Kulczyk zaprasza we wrześniu

Foto: Malta Festival

— Doskonale pamiętam Maltę z czasów, kiedy byłam młodą dziewczyną. Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. Niestety, w ostatnich latach festiwal oddalił się od Poznania, a Poznań od festiwalu. Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Ponowne zjednoczenie. Czeka nas nowa, stara Malta – mówi Dominika Kulczyk, która z końcem 2023 roku uratowała Maltę, spłacając długi festiwalu i przejmując prawa do jego marki.

Dominika Kulczyk chce zmienić Malta Festival w „najbardziej rozpoznawalny festiwal kultury kobiecej w Europie”

Zgodnie z zapowiedzią Dominiki Kulczyk, której fundacja Kulczyk Foundation od lat działa na rzecz kobiet, ich praw i potrzeb, Malta ma stać się najbardziej rozpoznawalnym festiwalem kultury kobiecej w Europie. Ogłaszając decyzję o zakupie festiwalu, mówiła: „Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję – to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn i budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn”.

Czytaj więcej

Dominika Kulczyk: Duży biznes inwestuje w kulturę i podkreśla rolę kobiety

Kobieta to pierwszy filar tematyczny festiwalu. Drugi stanowi natura i troska o planetę, bo obok kobiety to kolejny obszar działalności Dominiki Kulczyk, której Polenergia rozpoczęła właśnie budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Przedstawiony przez organizatorów pierwszy rozdział programu tegorocznej edycji Malty wpisuje się w te założenia.

Tim Robbins po raz pierwszy odwiedzi Polskę przy okazji Malta Festival

Malta stanie się przystanią dla artystek i artystów, którzy – podobnie jak organizatorzy festiwalu - wierzą, że sztuka i kultura zmieniają rzeczywistość. Tim Robbins, uhonorowany Oscarem aktor znany m.in. z filmu “Skazani na Shawshank” po raz pierwszy zawita do Polski.

Do Poznania przyjedzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem “Do góry nogami”. Jego grupa Actor’s Gang już zdobyła uznanie publiczności Los Angeles, dociera też do więźniów, których artyści regularnie odwiedzają w aresztach USA. Tim Robbinsem będzie o tym rozmawiał podczas spotkań z widzamio.

Co znajdzie się w programie Malta Festival 2024?

W programie Malta 2024 znalazły się uznane spektakle, które piękną artystyczną formy inspirują do refleksji nad naturą.

Już w pierwszy weekend festiwalu wystąpią Anne Theresa de Keersmaeker i Raduana Mrizinga, którzy powracają na Malta Festival z najnowszą premierą opartą na „Czterech Porach Roku” Vivaldiego.

Twórców połączyła fascynacja naturą, geometrią oraz obawy związane z coraz bardziej niepokojącym wpływem człowieka na środowisko. W ich choreograficznej interpretacji podziw dla zmienności pór roku w przyrodzie, wyrażony poprzez kontemplację kompozycji Vivaldiego, inspiruje do czerpania z natury w sztuce i zmusza do refleksji na temat trwającego kryzysu klimatycznego. W „Il Cimento dell’Armonia e dell’Inventione”, które zobaczymy 8 i 9 września w Poznaniu, artyści pytają: czy nadal mamy cztery pory roku?

„Sun&Sea” to opera klimatyczna, stworzona przez Linę Lapelyte, Vaivę Grainyte i Rugile Barzdziukaite. Po zdobyciu Złotego Lwa Biennale w Wenecji, zwiedziła najważniejsze festiwale Nowego Jorku, Paryża, Lizbony, Londynu czy Singapuru i nareszcie pokaże swoją plażę w Polsce.

“Sun&Sea” to jedyny w swoim rodzaju spektakl, który publiczność ogląda z antresoli, patrząc na sztuczną plażę usypaną z kilkunastu ton piasku. Opalające się na scenie osoby, przedstawiają szereg wciągających historii, balansujących między przyziemnością a surrealizmem. Z obszernej narracji o ich życiu wyłania się przenikliwy obraz współczesnego świata i złożonych relacji między człowiekiem a naszą planetą. Publiczność festiwalu będzie mogła wziąć udział w tym wyjątkowym przedstawieniu w dniach 14-15 września na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Na Malta Festival nie mogło zabraknąć Krzysztofa Warlikowskiego i Nowego Teatru, który przyjedzie do Poznania ze swoją najnowszą premierą „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”. Sztuka jest hołdem dla bohaterki stworzonej przez noblistę Johna Maxwella Coetzee, która w jego powieściach zabiera głos w kwestiach filozoficznych, ekologicznych, społecznych i egzystencjalnych, przemawia i apeluje do sumień w sprawie losu zwierząt, nierówności społecznych i wykluczenia osób starszych czy kalekich.

Premiera, której Malta Festival jest koproducentem, przyjedzie do Poznania chwilę po tournée w Atenach, Barcelonie i Festival d’Avignon, gdzie spektakl pokazywany będzie na dziedzińcu Pałacu Papieży.

Malta w całym Poznaniu

Ulice, place i skwery Poznania od pierwszego dnia festiwalu zapełnią artyści i sztuka w swoim najlepszym wydaniu. Pojawi się na nich m.in. „Domino”, kilkukilometrowa ruchoma instalacja złożona z tysięcy ogromnych kostek domina, które będą przecinać ulice, parki, szkoły, centra handlowe, dziedzińce, czy lokalny kebab, budując wspólnotę ciekawości i odpowiedzialności za efemeryczne dzieło. Widowisko zaczaruje centrum Poznania 7 września.

Z kolei Plac Wolności zamieni się w wielką pracownię malarską, na której Compagnie Lucamuros rozstawi gigantyczną sztalugę: scenę plenerowego, plastyczno-muzycznego spektaklu “Żółw Gaugina” - najlepiej zobaczyć go z całą rodziną.

L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra wraz z zaproszonymi artystkami i artystami zaprezentują muzykę z filmu “Chłopi” i wzniosą toast „Za miłość”. Tego samego wieczoru wystąpi australijski duet Hollow Coves. Koncertów plenerowych będzie więcej.

Głosy kobiet zmieniają świat

Kulczyk Foundation, rodzinna organizacja prowadzona przez Dominikę Kulczyk zorganizuje serię wydarzeń i warsztatów dedykowanych kobietom oraz wszystkim osobom szukającym inspiracji, wzmocnienia i balansu.

W programie festiwalu, fundacja obchodząca jedenastolecie działalności dobroczynnej, zaprezentuje również swoje codzienne działania związane z zdrowiem menstruacyjnym czy siostrzeństwem dla Ukrainy realizowanym m.in. przez projekt Sestry.

- Każdy, kto choć raz odwiedził Festiwal Malta wie, jak wyjątkowe jest wydarzenie i to nie tylko w skali naszego kraju. Dlatego jestem szczęśliwa i dumna, że mogę kontynuować tak niezwykłe przedsięwzięcie, które od ponad 30 lat jest chlubą mojego rodzinnego miasta. Spotkajmy się na Malcie! – namawia Dominika Kulczyk, której spółka producencka Dflights i Kulczyk Foundation są głównymi organizatorami festiwalu.

Festiwal trwać będzie 9 dni i na publiczność czeka jeszcze wiele wydarzeń, o których organizatorzy informować będą sukcesywnie.

Festiwal będzie widoczny w przestrzeniach miasta, zajmując między innymi Plac Wolności, Chwaliszewo, poznańskie teatry i ulubione plenery, jak Jezioro Maltańskie.

— Doskonale pamiętam Maltę z czasów, kiedy byłam młodą dziewczyną. Dla nas, poznaniaków, Malta zawsze była świętem miasta. Rozlewała się na ulicach, zapraszała mieszkańców do zabawy i aktywnego udziału. Niestety, w ostatnich latach festiwal oddalił się od Poznania, a Poznań od festiwalu. Tegoroczna edycja to będzie wielki powrót. Ponowne zjednoczenie. Czeka nas nowa, stara Malta – mówi Dominika Kulczyk, która z końcem 2023 roku uratowała Maltę, spłacając długi festiwalu i przejmując prawa do jego marki.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Emocje w kolorze. Promocja albumu i plenerowa wystawa „Kolor Powstania 1944”
Kultura
Wystawa w Berlinie. Naga prawda o skrywanej tożsamości Andy’ego Warhola
Kultura
Słynny Festiwal BBC Proms w Londynie i w radiowej Dwójce
Kultura
Bohaterami letnich wystaw Naomi Campbell, Yoko Ono i Andy Warhol
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Kultura
Magdalena Kaczorowska nową dyrektorką Polskiej Opery Królewskiej