Jest wspólnym dziełem rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz wszystkich instytucji uczestniczących w programie.
Wydarzenia rumuńskie w Polsce rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.
A polski sezon w Rumunii zainauguruje wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowuje ją Fundacja im. Wróblewskiego. Złożą się na nią obrazy, grafiki i fotografie, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży.
Od Dacji do sztuki współczesnej
Program obejmuje również wiele ważnych wystaw. Wydarzeniem będzie z pewnością pokaz „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie . - Zobaczymy na niej niebywałe arcydzieła, reprezentujące wysoki poziom rzemiosła artystycznego, przede wszystkich złotnictwa. To są tak cenne obiekty, że wyjątkowo opuszczają Rumunię - mówi prof. Andrzej Szczerski, dyr. MNW. I dodaje, że z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie wyśle do Bukaresztu wystawę o polskich stylach narodowych, czyli nieco zmieniona wersję I części cyklu „4xNowoczesność”.
Czytaj więcej
MNK otwiera drugą wystawę z serii „4xNowoczesność”, zatytułowaną „Nowy początek. Modernizm w II RP".