Pierwszy sezon kulturalny Rumunii i Polski będzie trwał 17 miesięcy

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 rozpocznie się w czerwcu 2024 roku, a zakończy w październiku 2025.

Publikacja: 01.03.2024 18:52

Prezentacja Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska. Od lewej: wiceminister kultury Rumunii Diana Stefana

Prezentacja Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska. Od lewej: wiceminister kultury Rumunii Diana Stefana Baciuna , prezes Rumuńskiego Instytutu Kultury Liviu Jicman, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Krzeska, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Dajbog-Miron

Foto: Fotorzepa/Monika Kuc

Jest wspólnym dziełem rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz wszystkich instytucji uczestniczących w programie.

Wydarzenia rumuńskie w Polsce rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.

A polski sezon w Rumunii zainauguruje wystawa „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum im. Brukenthala w Sybinie. Przygotowuje ją Fundacja im. Wróblewskiego. Złożą się na nią obrazy, grafiki i fotografie, inspirowanych pięknem karpackich pejzaży.

Od Dacji do sztuki współczesnej

Program obejmuje również wiele ważnych wystaw. Wydarzeniem będzie z pewnością pokaz „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie . - Zobaczymy na niej niebywałe arcydzieła, reprezentujące wysoki poziom rzemiosła artystycznego, przede wszystkich złotnictwa. To są tak cenne obiekty, że wyjątkowo opuszczają Rumunię - mówi prof. Andrzej Szczerski, dyr. MNW. I dodaje, że z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie wyśle do Bukaresztu wystawę o polskich stylach narodowych, czyli nieco zmieniona wersję I części cyklu „4xNowoczesność”.

Czytaj więcej

Muzeum Narodowe w Krakowie: Druga odsłona cyklu „4xNowoczesność”

Z kolei w Muzeum Narodowym w Gdańsku obejrzymy wystawę „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu”, przygotowaną też przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii.

Na łódzkim Fotofestiwalu zaprezentowana zostanie wystawa monograficzna Losifa Király’ego.

A w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie obejrzymy panoramiczną ekspozycję „Rumuński wiek XX. Kolekcja sztuki Ovidiu Sandora”. – To bardzo znany kolekcjoner z Timisoary, zaangażowany również w wiele wystaw i wydarzeń artystycznych w czasie ubiegłorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. – wyjaśnia Agata Wąsowska Pawlik, dyrektor MCK. - Jego kolekcja jest wyjątkowym przeglądem sztuki rumuńskiej od pod początku XX wieku do współczesność.

Natomiast w Rumunii odbędą się wystawy: w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie - prac Tadeusza Kantora z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie; w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce – Wojciecha Fangora ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. W Pałacu Kultury w Jassach - Jerzego Nowosielskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Teatr, film, literatura, muzyka

W programie sezonu są także wydarzenia teatralne, filmowe i muzycznych. Polscy i rumuńscy twórcy wezmą udział w festiwalach w obu krajach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie oraz Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Filmy będą prezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania TIFF oraz na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.

Polscy i Rumuńscy pisarze będą uczestnikami Festiwalu Literatury FILIT w Jassach oraz Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Instrumentaliści obydwu krajów wystąpią m.in. na festiwalach: George Enescu Festival, Warszawska Jesień, Gărâna Jazz Festival, Balkanik Festival.

Polskie wzornictwo prezentowane będzie podczas Romanian Design Week, a rumuńskie na Łódź Design Festival.

Mamy wspólny język

Identyfikacja wizualna sezonu pod hasłem „Mamy wspólny język” jest efektem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Młodzi graficy wspierani przez swoich wykładowców opracowali logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, występującymi w każdym z języków.

Logo Mamy wspólny język

Logo Mamy wspólny język

Materiały prasowe

Prezentacja Sezonu Kulturalnego Rumunia- Polska odbyła się na Zamku Królewskim. A jej artystycznym dopełnieniem był koncert rumuńskich artystów z udziałem skrzypka Alexandru Tomescu, pianistki Adela Liculescu i sopranistki Alexandry Zamfiry.

Natomiast 3 marca będziemy obchodzić Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej, upamiętniający podpisanie w 1921 roku pierwszego wspólnego sojuszu obronnego.

W Bukareszcie 3 marca wystąpi pianista jazzowy Leszek Możdżer. Otwarta zostanie również wystawa fotografii Justyny Mielnikiewicz pod tytułem „Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule”, reporterska podróż przez wielokulturowość rumuńskiej Bukowiny.

Jest wspólnym dziełem rumuńskiego Ministerstwa Kultury i Rumuńskiego Instytutu Kultury, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie oraz wszystkich instytucji uczestniczących w programie.

Wydarzenia rumuńskie w Polsce rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Retrospektywa jednego z czołowych malarzy rumuńskiego modernizmu ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki Rumunii w Bukareszcie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kultura
Zmarł Leszek Długosz