Odwołanie dr hab. Łukasza Gawła ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dziś dotychczasowego dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie po złożeniu przez niego rezygnacji.

Publikacja: 02.02.2024 23:00

Łukasz Gaweł nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie

Łukasz Gaweł nie jest już dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie

Foto: PAP/Rafał Guz

Jak podaje komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powodem decyzji ministra były informacje przekazane przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie dotyczące nieprawidłowości w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi, a zwłaszcza stylu kierowania zespołem MNW polegającego na zarządzaniu przez konflikt. Przed podjęciem decyzji minister zasięgnął opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych, które poparły jego stanowisko.

Przypomnijmy, że Łukasz Gaweł kierował Muzeum Narodowym w Warszawie od 2020, kiedy to po protestach został zwolniony prof. Jerzy Miziołek, który był dyrektorem MNW niespełna rok. Związki zawodowych działające w MNW oceniły wtedy bardzo krytycznie kompetencji prof. Miziołka w zakresie prowadzenia instytucji kultury, zarzucając mu m.in. chaotyczną politykę programową i kadrową. Wówczas decyzje o zmianach i nominacjach na stanowisku dyrektora podejmował były minister prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej

Marazm w Muzeum Narodowym. Główna przestrzeń wystaw czasowych stoi pusta od miesięcy

Dr hab. Łukasz Gaweł przed objęciem dyrekcji MNP był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Był członkiem zespołów eksperckich m.in. ds. opracowania strategii rozwoju Krakowa w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego i ekspertem w projektach poświęconych zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Nadal jest wykładowcą w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Agnieszka Rosales Rodríguez została p.o. dyrektora

Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2 lutego informuje także, że po odwołaniu Łukasza Gawła, na stanowisko p.o. dyrektora została powołana dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez. związana zawodowo z MNW od II połowy lat 90. Początkowo pracowała w Zbiorach Sztuki Europejskiej MNW. W 2005 r. została adiunktem w Zakładzie Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego; a od 2010 roku – adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej IHS UW. W latach 2012-2016 była wicedyrektorem ds. studenckich IHS UW; a następnie w latach 2017-18 p.o. kierownika Zakładu Historii Sztuki i Kultury Nowoczesnej. Od 2018 roku jest kuratorem Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. Muzeum Narodowego w Warszawie (obecnie Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 r.), a w latach 2019-2020 pełniła funkcję przewodniczącej Kolegium Kuratorów MNW.

Dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia doktoranckie odbyła na Wydziale Historycznym UW. Jest autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych, esejów oraz monografii. Ma w dorobku wiele znaczących projektów kuratorskich, zrealizowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie, m.in. wystaw: „Biedermeier”, „Polska. Siła obrazu” i „Arkadia”

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat