Aktualizacja: 10.10.2016 06:46 Publikacja: 10.10.2016 06:36
Haruki Murakami
Foto: Wikimedia Commons/ lic. Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Gdyby Nobla wręczali bukmacherzy, to dostałby go Haruki Murakami. Japończyk jest od lat typowany do najważniejszej nagrody literackiej, choć przeciwko sobie ma zdecydowaną większość krytyków literackich, którzy mówią wprost: to nie jest proza warta Nobla. Co roku jednak jego nazwisko powraca na pierwsze miejsce. Zmiany na listach faworytów są rzadkie, a kolejność nazwisk co roku jest podobna.
W 2016 r. poza Murakamim wśród liderów pojawia się Ngugi Wa Thiong'o - Kenijczyk piszący w afrykańskim języku kikuju. Pojawia się też nazwisko syryjskiego poety Adonisa, który w latach 80. przeniósł się z libańskiego Bejrutu do do Paryża. W czołówce pojawia się też nazwisko nowojorskiego prozaika Philipa Rotha, który dwa lata temu złamał pióro i ogłosił, że przechodzi na pisarską emeryturę. Wysoko jest też typowana amerykańska powieściopisarka Joyce Carol Oates, mocno zaangażowana w sprawy społeczne oraz kwestie rasy i płci.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Amerykańscy jurorzy docenili historię polskiego producenta ciężarówek.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Lubię też wyrażać swoich bohaterów poprzez muzykę – ich upodobania pomagają mi ich lepiej zbudować.
System szkolnictwa za panowania Ludwika XVI wypuszczał najlepiej wykształconych naukowców i technokratów na świecie.
Na papierze „Dzień” brzmi jak telenowela o nowojorskim patchworku. Za sprawą talentu Michaela Cunninghama staje się dramatem o tym, jak pandemia zwolniła wielu ludzi z uciążliwych obowiązków. Nie muszą już chodzić do biura czy odprowadzać dzieci do szkoły, ale stają się jeszcze bardziej samotni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas