– „Nowoczesne Narodowe” to hasło, które ma obejmować dwie kluczowe wartości ważne w naszej działalności, czyli przekonanie o aktualności dziedzictwa ale też jego wadze historycznej. - mówi prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

W Gmachu Głównym MNK pierwsza nowa wystawa „Jacek Malczewski romantyczny” otwarta zostanie 18 lutego. Złoży się na nią 150 dzieł artysty, podejmujących wątki, wyrosłe z tradycji romantycznych: mesjanizm, fascynacja folklorem oraz sztuka jako natchnienie i znak wyjątkowości artysty. Ekspozycja wpisuje w Rok Romantyzmu Polskiego, obchodzony w 2022. Przywoła także rozległe fascynacje literackie Malczewskiego.

W marcu MNK otworzy z kolei pokaz „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”, prezentujący malarstwo najwybitniejszego duńskiego artysty przełomu XIX i XX wieku. (Obecnie ekspozycja w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Powściągliwa, wyrafinowana i kontemplacyjna sztuka Hammershøia niesie w sobie osobisty przekaz i uniwersalne treści. Prace pochodzą z kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich oraz holenderskich. Duńskim partnerem wystawy jest Statens Museum for Kunst, a cały projekt został wpisany w program „Polen-satsning” Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dani oraz objęty zostałpatronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W czerwcu MNK zainauguruje nową Galeria Rzeźby Polskiej XX i XXI wieku, w której znajdą się dzieła wybitnych polskich rzeźbiarzy, m.in. Xawerego Dunikowskiego, Katarzyny Kobro, Jerzego Beresia, Wandy Czełkowskiej Prezentacja pokaże rewolucyjne zmiany w tej dyscyplinie sztuki – od prac figuralnych do przestrzennych form kompozycji.

Wielka wystawa - druga już z „flagowej” serii MNK „4x Nowoczesność” zostanie otwarta 29 lipca. Będzie nosić tytuł „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Przywoła pierwszą falę modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym - w malarstwie, architekturze, projektach przedmiotów codziennego użytku Nowoczesność nie oznaczała wówczas po prostu naśladowania sztuki zachodniej, ale zaangażowanie artystów w wielkie dzieło naprawy świata, a jednocześnie w budowę odrodzonej Polski.

A hitem jesieni w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie wystawa „Tamara Łempicka” (9 wrzesień – 15 styczeń 2023), jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek XX wieku. Dziś jej prace należą do najdrożej sprzedających się na rynku sztuki. Do Krakowa przyjadą obrazy z europejskich kolekcji, m. in. z Centre Pompidou w Paryżu i MUDO - Musée de L'Oise w Beauvais.

Tamara Łempicka to ikona art déco, medialna gwiazda i skandalistka. Sławę pPrzyniosły jej przede wszystkim idealizowane portrety, w których łączyła kubizującą estetykę ze śródziemnomorską tradycją i wyrafinowaną erotykę. Na wystawie obok portretów Łempickiej pokazane zostaną i mniej znane dzieła – martwe natury nawiązujących do włoskiego malarstwa renesansowego.